Subiect "calcul pensie anticipata partiala" Deschis de Cornel la data: 10/11/2021 3:33pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie anticipata partiala
Scris de: Cornel la data: 10/11/2021 3:33pm
Gen:M
Data nasterii:02.09.1959
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:
Intrebare: introducand exact aceleasi valori ca pe borderoul de calcul, in programul de pe site-ul Dvs ies 56,88 puncte si pensie 3305 iar casei de pensii ii da 53,91 puncte si 2891 pensie (fara penalizare).
Re: calcul pensie anticipata partiala
Scris de: Cornel la data: 10/11/2021 3:47pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Imi cer scuze, era vorba de pensia cu penalizare, fara penalizare este 3188 in loc de 3305 cat iese din calculul de la Dvs de pe site. Deci o diferenta de 117 lei, dar pentru un pensionar conteaza, intrebarea este poate sa difere programul Dvs, de cel folosit la casa de pensii in asa fel incat da apara o asemenea diferenta?
Re: calcul pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 10/12/2021 4:14am
Am verificat datele introduse in program si am ramas surprinsi de acestea.
Dar daca nu doriti sa intram in detalii ne vom rezuma numai la o eroare pe care ati comis-o in luna august 1991 in care ati selectat codul "O" adica salariu orar, iar la salariu orar ati introdus salariu lunar. Acesta eroare va aduce un plus de cca 19 puncte anuale.
Deci daca eliminati aceasta eroare va va rezulta o pensie mult mai mica decat cea acordata de casa de pensii. In acest caz trebuie sa analizati unde ati mai gresit. Noi presupunem ca ati gresit in transpunerea datelor din buletinul de calcul in programul de pe site, in sensul ca in buletinul de calcul este trecut ca ati avut un salariu "de atat" in perioada "de la" - "la" iar dv ati introdus salariu numai in prima luna a intervalului.
Daca este asa verificati si sporul de vechime acordat inainte de aprilie 1992.
Asteptam confirmarea presupunerilor noastre.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1