Subiect "Calcul pensie invaliditate" Deschis de Ingeaua Ecaterina la data: 07/07/2009 1:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie invaliditate
Scris de: Ingeaua Ecaterina la data: 07/07/2009 1:41am
Gen:feminin
Data nasterii:10 noiembrie 1952
Stagiul de cotizare:35ani
Alte date:3 ani facultate
Intrebare:Buna ziua. In primul rand va multumesc pentru informatiile care le gasim pe acest site. Cunosc ca pentru iesire la pensie normala data iesirii este februarie 2012.Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza pensia de invaliditate gradul 2.Va multumesc.
Re: Calcul pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 07/07/2009 3:28am
In cazul dv pensia de invaliditate de orice grad se calculeaza identic cu pensia la limita de varsta.
Ea poate fi calculata cu ajutorul programului “Calculul pensiei” de pe site-ul nostru asa cum ati incercat si dv prin deschiderea unui program de calcul pensie.
Analizand modul de introducere al datelor in program avem urmatoarele observatii:
1. In pagina de intrare introduceti “Data de iesire la pensie la limita de varsta” luna “2” anul “2012” deoarece aceasta are influenta in corectitudinea calculului.
2. Trebuie sa introduceti sporul de vechime inainte de 1 aprilie 1992 asa cum explicam pe forum. Pentru dv am determinat noi acest spor si acesta este:
In perioada august 1979 – august 1983 3 %
In perioada septembrie 1983 – iulie 1984 6 %
In perioada august 1984 – iulie 1989 9 %
In perioada august 1989 – martie 1992 12 %
Acesta trebuie completat in coloana Sporuri % asa cum ati facut dupa aceasta data.
3. Verificati daca dupa aprilie 1992 sporurile (inclusiv cel de vechime ) au fost introduse in salariul inscris in carnetul de munca.
4. Completati salariile numai pana la data de iesire la pensie de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1