Subiect "legislatie" Deschis de Mirica Gh la data: 10/18/2021 12:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
legislatie
Scris de: Mirica Gh la data: 10/18/2021 12:45am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Daca legea 127/2019 este abrogata,daca e in vigoare de ce nu se aplica,ce putem face?
Re: legislatie
Scris de: la pensie la data: 10/18/2021 2:30am
Legea pensiilor 127/2019 nu a intrat in vigoare, in totalitate, la data de 01 septembrie 2021, asa cum era prevazut initial, ci intrarea ei in vigoare a fost amanata pana la data de 01 septembrie 2023.
Noi nu putem face nimic pentru a urgenta intrarea ei in vigoare deoarece aceasta depinde de recalcularea pensiilor, conform prevederilor acestei legi, actiune destul de dificila.
Re: legislatie
Scris de: GicaH la data: 10/18/2021 5:58am
la pensie :
Legea pensiilor 127/2019 nu a intrat in vigoare, in totalitate, la data de 01 septembrie 2021, asa cum era prevazut initial, ci intrarea ei in vigoare a fost amanata pana la data de 01 septembrie 2023.
Noi nu putem face nimic pentru a urgenta intrarea ei in vigoare deoarece aceasta depinde de recalcularea pensiilor, conform prevederilor acestei legi, actiune destul de dificila.


Problema este că nu se evaluează nimic....eu am cont din 2015 la CNPP, pensionat limită de vârstă din noiembrie 2019 și dosarul încă nu apare în format electronic, cu toate că ar fi trebuit de atunci sa fie.
Dacă ultimele dosare nu sunt în format electronic, ce pretenții să mai avem la dosare din urmă cu 20 de ani, sau mai mult.
Eu cred că este doar o mare minciună trecerea dosarelor în format electronic, este doar o tragere de timp, sa nu se pună în practica legea 127, care, prin eliminarea indicelui de corectie ar avantaja și statul, impactul financiar fiind mai mic....
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1