Subiect "Lămurire" Deschis de Doinița Iordache la data: 10/19/2021 8:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Lămurire
Scris de: Doinița Iordache la data: 10/19/2021 8:18am
Gen:F
Data nasterii:14.04.1963
Stagiul de cotizare:39
Alte date:10 ani și 8 luni grupa II a
Intrebare:Am primit decizia –pensionare anticipată parțială cu o vechime de 39 ani 4 luni și 21 zile.
Am totuși o nelămurire - La grupa II de muncă unde am avut 10 ani și 8 luni , am beneficiat de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupei de muncă de 2 ani și 6 luni.
Întrebare: Aș dori să știu de ce stagiul la grupa II nu a fost echivalat cu grupa “condiții deosebite ”, beneficiind astfel de o perioadă mai mare de reducere a vârstei de pensionare .
Vă mulțumesc.
Re: Lămurire
Scris de: la pensie la data: 10/19/2021 12:01pm
Stagiul de cotizare lucrat in grupa II de munca se asimileaza cu grupa conditii deosebite numai la acordarea reducerii varstei standard de pensionare conform art 55 alin (1) Tabelul nr 1 din legea pensiilor 263/2010.
Acordarea stagiului de cotizare suplimentar pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa II de munca se face conform art 16 litera a) din legea pensiilor 263/2010 care prevede : "Constituie stagiu de cotizare in sistemul public de pensii, vechimea in munca recunoscuta pentr stabilirea pensiilor pana la data de 1 aprilie 2001".
Iar vechimea in munca pentru cei care au lucrat in grupa II de munca inainte de 1 aprilie 2001 se face conform art 16 din legea pensiilor 3/1977 care prevede "Persoanele care au lucratcel putin 5 ani in grupele I si II de munca au dreptul sa li se ia in calculul vechimii in munca pentru fiecare an lucrat in acele grupe: un an si 6 luni pentru grupa I sau un an si 3 luni pentru grupa II "
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1