Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de muresan mircea vasile la data: 10/19/2021 9:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: muresan mircea vasile la data: 10/19/2021 9:24am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:42 ani
Alte date:detin decizie de pensionare anticipata partial din08.07 2021.Mi s-a spus de la angajator ca incheierea contractului de munca pe care intentionez sa o fac cu data de 01.11.2021 ,o pot depune la Casa de pensii in 20 de zile.
Intrebare:In cate zile pot depune lichidarea la Casa de pensii?
Re: pensie anticipata partial
Scris de: muresan mircea vasile la data: 10/19/2021 9:36am
muresan mircea vasile :
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:42 ani
Alte date:detin decizie de pensionare anticipata partial din08.07 2021.Mi s-a spus de la angajator ca incheierea contractului de munca pe care intentionez sa o fac cu data de 01.11.2021 ,o pot depune la Casa de pensii in 20 de zile.
Intrebare:In cate zile pot depune lichidarea la Casa de pensii?
Doresc sa primesc pensia de la 01.11.2021,dar angajatorul mi-a spus ca nu-mi poate elibera actul de lichidare in 01.11.21 si ca am la dispozitie 20 de zile pt a depune actele la Casa de pensii.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: Constanta la data: 10/19/2021 11:05am
Nu am auzit de asemenea termen!!! 🤔
Pensia anticipată este suspendată pe perioada cât lucrați. De la momentul încetării activității, se plătește pensia anticipată. Dacă pe 1 noiembrie primiți decizia de încetare a activității, atunci puteți să o și depuneți la Casa de Pensii. Nu văd de ce să așteptați douăzeci de zile,decât dacă nu vă răzgândiți!
Re: pensie anticipata partial
Scris de: muresan mircea vasile la data: 10/19/2021 12:10pm
Constanta :
Nu am auzit de asemenea termen!!! 🤔
Pensia anticipată este suspendată pe perioada cât lucrați. De la momentul încetării activității, se plătește pensia anticipată. Dacă pe 1 noiembrie primiți decizia de încetare a activității, atunci puteți să o și depuneți la Casa de Pensii. Nu văd de ce să așteptați douăzeci de zile,decât dacă nu vă răzgândiți!
Angajatorul mi-a spus ca daca nu depun lichidarea (din comoditate nu e gata in 01.11.21),am timp sa o depun 20 zile,ca oricum va fi datata cu data de intai.Pe mine ma interesa sa primesc pensia retroactiv cu data de 01.11.21.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 10/19/2021 12:18pm
Credem ca este un abuz al angajatorului care va dezavantajaza deoarece in aceste 20 zile nu mai beneficiati nici de salariu si nici de pensie .
Daca nu ati inteles gresit dv si de fapt este vorba de un preaviz, atunci cereti angajatorului sa va elibereaza decizia de incetarea a contractului de munca a doua zi dupa cea in care ati incetat activitatea, in caz contrar adresati-va Inspectoratului Teritorial de Munca de care apartine angajatorul.
Pensia nu se acorda de la data deciziei de incetare a contractului de munca ci de la data in care se depune la care se depune aceasta la casa de pensii.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: muresan mircea vasile la data: 10/19/2021 12:32pm
la pensie :
Credem ca este un abuz al angajatorului care va dezavantajaza deoarece in aceste 20 zile nu mai beneficiati nici de salariu si nici de pensie .
Daca nu ati inteles gresit dv si de fapt este vorba de un preaviz, atunci cereti angajatorului sa va elibereaza decizia de incetarea a contractului de munca a doua zi dupa cea in care ati incetat activitatea, in caz contrar adresati-va Inspectoratului Teritorial de Munca de care apartine angajatorul.
Pensia nu se acorda de la data deciziei de incetare a contractului de munca ci de la data in care se depune la care se depune aceasta la casa de pensii.
Multumesc,acelasi lucru l-am spus si eu doamnei de la biroul personal,ea spunandu-mi de cele 20 de zile.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: Constanta la data: 10/19/2021 1:03pm
Art. 115 (1) In sistemul public de pensii, reluarea platii pensiei/indemnizatiei pentru insotitor se face, la cerere, dupa cum urmeaza:
a) incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inlaturata cauza care, potrivit legii, a dus la suspendarea platii pensiei, daca cererea a fost depusa in termen
de 30 de zile de la data la care cauza suspendarii a fost inlaturata;
b) incepand cu luna urmatoare celei in care a fost depusa cererea, daca depunerea acesteia s-a facut dupa expirarea termenului prevazut la lit. a);



Ar însemna că trebuie să încetați contractul de muncă cu cel târziu 31 octombrie, pentru a beneficia cu 1 noiembrie a.c. de pensia anticipată.

Nu sunt expert, dar citind articolele asta înțeleg.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: muresan mircea vasile la data: 10/19/2021 1:44pm
Constanta :
Art. 115 (1) In sistemul public de pensii, reluarea platii pensiei/indemnizatiei pentru insotitor se face, la cerere, dupa cum urmeaza:
a) incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inlaturata cauza care, potrivit legii, a dus la suspendarea platii pensiei, daca cererea a fost depusa in termen
de 30 de zile de la data la care cauza suspendarii a fost inlaturata;
b) incepand cu luna urmatoare celei in care a fost depusa cererea, daca depunerea acesteia s-a facut dupa expirarea termenului prevazut la lit. a);

Multumesc;voi incerca si la Casa de pensii

Ar însemna că trebuie să încetați contractul de muncă cu cel târziu 31 octombrie, pentru a beneficia cu 1 noiembrie a.c. de pensia anticipată.

Nu sunt expert, dar citind articolele asta înțeleg.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1