Subiect "Lămurire despre pensia anticipată" Deschis de Preda Elena la data: 10/20/2021 2:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Lămurire despre pensia anticipată
Scris de: Preda Elena la data: 10/20/2021 2:46am
Gen:feminin
Data nasterii:19.11.1961
Stagiul de cotizare:40ani și 10 luni și 5 zile
Alte date:cadru didactic
Intrebare:am depus cererea ptr pensia anticipată la 1 sept 2021. Am primit decizia de pensie anticipata. Va rog sa ma lămuriți, dacă la împlinirea vârstei standard de pensie, adică la 62 ani și 2 luni, se va modifica valoarea drepturilor de pensie stabilite acum pt pensia anticipată. Sunt discuții controversate printre fostele colege de munca pe aceasta tema și de aceea vreau o lămurire din partea dvs.
Va mulțumesc!
Re: Lămurire despre pensia anticipată
Scris de: la pensie la data: 10/20/2021 4:27am
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 19 ianuarie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni.
In prezent beneficiati de pensie anticipata, nediminuata.
Pe perioada cat beneficiati de pensie anticipata nu puteti sa va angajati cu contract de munca si sa cumulati pensia cu salariu. Daca va angajati cu contract de munca inainte de trecerea la pensie pentru limita de varsta pensia anticipata se suspenda
Valoarea pensiei dv se va modifica atunci cand se modifica valoarea punctului de pensie (urmatoarea modificare credem ca se va face incepand cu 01 ianuarie 2022).
La trecerea de la pensie anticipata la pensie pentru limita de varsta punctajul pensiei nu se modifica daca pe perioada pensiei anticipate nu ati lucrat cu suspendarea pensiei.
Este prevazut ca actuala lege a pensiilor sa fie abrogata si inlocuita cu o noua lege incepand cu 01 septembrie 2023 si se presupune ca in acest caz vor fi recalculate toate pensiile iar pensiile anticipate, nediminuate, sa fie transformate in pensii pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1