Subiect "Calcul pensie anticipata partiala" Deschis de Florea Dogeanu la data: 07/07/2009 10:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie anticipata partiala
Scris de: Florea Dogeanu la data: 07/07/2009 10:24am
Gen:M
Data nasterii:10.02.1050
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare: 1) Un an am lucrat ca sef tura la o fabrica de amoniac (in perioada 14.08.1975 - 15.08.1976). Acest fapt influenteaza in vreun fel iesirea la pensie anticipata partiala?
2) Indemnizatia primita pentru participare ca membru AGA la sedintele lunare, in afara localitatii de domiciliu, se iau in consideratie la stabilirea drepturilor de pensionare anticipata partiala? In ce fel? Mentionez ca in perioada 1990 - 1998 am avut cca 150 de participari la astfel de sedinte, tinute exclusiv in alte localitati decat cele in care locuiam sau eram angajat permanent.
3) In conditiile mentionate, care este varsta minima la care pot beneficia de pensie anticipata partiala?
Re: Calcul pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 07/08/2009 2:26am
Data nasterii este prezentata neglijent. Presupunem ca ati vrut sa scrieti anul 1950 si pentru acest an am calculat raspunsul.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 10 februarie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 10 februarie 2015 adica dupa 10 februarie 2010, indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Reducerea varstei de pensionare se face numai daca locul de munca a fost incadrat in grupele I sau II de munca insa numai daca aveti un stagiu minim de 2 ani si 5 luni daca locul dv de munca a fost incadrat in gr I de munca iar acesta a fost echivalat dupa 1 aprilie 2001 cu grupa conditii speciale. Daca locul de munca a fost incadrat in gr I sau II si dupa aprilie 2001 a fost ecghivalat cu grupa conditii deosebite atunci aveti nevoie de un stagiu minim de 6 ani in aceste grupe pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare. Aceste detalii le puteti afla de la intreprinderea la care ati lucrat aceste stagii.
La calculul punctajului pensiei in perioada anterioara lui 1 aprilie 2001 intra numai salariile si sporurile cu caracter permanent exprimate in procente din salariu sau sporuri in suma fixa care erau diferite pentru fiecare luna. Ca o regula generala, sunt luate in calcul sumele pentru care s-a platit contributie pentru pensia suplimentara.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1