Subiect "pensie gr.3" Deschis de aniana dantes la data: 07/08/2009 1:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie gr.3
Scris de: aniana dantes la data: 07/08/2009 1:52am
Gen:f
Data nasterii:22.12.1954
Stagiul de cotizare:1973-1978 facultate, 1978-2009 salariat
Alte date:1.05.2009 pensie gr.3
Intrebare:Buna ziua,
Am primit decizia de pensionare in care facultatea nu este considerata stagiu asimilat. Este corect? se modifica cu ceva valoarea punctului in acest caz? Datele din cartea mea de munca sint introduse in site la nume "da", daca puteti verifica.
multumesc
Re: pensie gr.3
Scris de: la pensie la data: 07/08/2009 6:38am
Nu este corect . Perioada cat ati urmat cursurile universitare daca acestea au fost urmate la zi si au fost absolvite trebuie recunoscute ca stagiu asimilat si se iau in calcul la pensia de invaliditate.
Motivul pentru care nu a fost luat in calcul poate fi :
-Nu au fost urmate la zi.
-Nu au fost absolvite
-Nu ati prezentat dovezile corecte ca le-ati urmat la zi si ati absolvit aceste cursuri universitare.
Daca vi se recunoaste acest stagiu asimilat beneficiati de un punctaj anual suplimentar de 2,45498 care va creste punctajul pensiei cu 0,08229 adica cca 59 lei.
Am verificat datele introduse de dv in programul de “Calcul pensie” si nu avem de facut decat o observatie ca ati introdus in perioada septembrie 1981 – decembrie 1981 un spor de 3 % care daca se vrea sa fie spor de vechime este gresit si trebuie eliminat.
Re: pensie gr.3
Scris de: aniana dantes la data: 07/08/2009 6:48am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru raspuns.
Am terminat la zi,fara intreruperi, am depus chiar si adeverinta de la facultate, toate actele in regula. In acest caz ce trebuie sa fac? exista si o alta cale de a rezolva problema decit juridic?
Re: pensie gr.3
Scris de: la pensie la data: 07/09/2009 1:17am
Exista si posibilitatea ca sa depuneti o cerere la Casa de Pensii in care sa sesizati eroarea si sa cereti explicatie, dar in scrisoare mentionati ca daca nu se elimina eroarea in termenul legal inaintati actiune la tribunal.
Actiunea la tribunal este scutita de taxe.
Re: pensie gr.3
Scris de: aniana dantes la data: 07/09/2009 9:41am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc foarte mult.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1