Subiect "Pensie suplimentara" Deschis de Balu Valerica la data: 07/08/2009 3:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie suplimentara
Scris de: Balu Valerica la data: 07/08/2009 3:17am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti daca in programul pus la dispozitie de d-stra este luat in calcul procentul pentru pensie suplimentara sau trebuie introdus. Va multumesc.
Re: Pensie suplimentara
Scris de: la pensie la data: 07/09/2009 2:14am
Programul nostru de Calcul pensie calculeaza automat punctajul pentru contributia suplimentara platita inainte de aprilie 2001
Am verificat datele introduse de dv in cele doua programe de calcul pensie deschise si avem urmatoarele observatii :
Program Valerica
-Verificati daca sporul in procente introdus dupa martie 1992 este continut si in salariul inscris in carnetul de munca pentru a se evita introducerea lui in calcul de doua ori.
Program Mihai.
-In pagina de intrare “Data iesirii la pensie la limita de varsta” este gresita . Daca pentru grupa de munca nu beneficiaza de reducerea stagiului de cotizare atunci trebuie trecuta data de iesire la pensie la limita de varsta fara reducerea varstei pentru grupa de munca adica septembrie 2014. Daca beneficiaza de reducerea stagiului complet de cotizare poate sa ramana si acea data insa trebuie sa-si calculeze singur punctajul pensiei prin impartirea Punctajului total calculat de program la stagiul complet de cotizare redus apoi acesta se inmulteste cu valoarea unui punct de pensie.
- Tot in pagina de intrare credem ca punctajul suplimentar pentru grupa de munca este gresit din cauza ca daca iese la pensie in cursul anului 2009 nu beneficiaza de punctaj suplimentar conform OU 100/2008 ci va beneficia de OU 209/2008 daca nu a beneficiat de reducerea stagiului complet de cotizare. Daca a beneficiat de reducerea stagiului complet de cotizare nu va beneficia de niciuna din cele doua ordonante. In concluzie la rubrica “Punctaj suplimentar grupa de munca completati “0” si daca nu a beneficiat de reducerea stagiului complet de cotizare comunicati-ne ca sa va spunem cum trebuie sa corecteze calculul.
-Sporul de vechime credem ca este gresit . Noi consideram corect urmatorul spor de vechime:
In perioada februarie 1978 – ianuarie 1983 3 %
In perioada februarie 1983 – august 1983 5 %
In perioada septembrie 1983 – ianuarie 1988 – 9 %
In perioada februarie 1988 – martie 1992 12 %
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1