Subiect "stagiu asimilat, spor de munca nenormata" Deschis de BAZAC MARGARETA la data: 07/08/2009 4:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu asimilat, spor de munca nenormata
Scris de: BAZAC MARGARETA la data: 07/08/2009 4:53am
Gen:feminin
Data nasterii:20.05.1952
Stagiul de cotizare:43ani 6luni 9zile
Alte date:
1.In luna ianuarie 2006 am avut 7zile concediu medical; in fluras sunt trecute valorile: pt CAS - 837lei iar pt sanatate- 837lei.
In luna februarie 2006 am avut 20zile(toata luna) concediu medical; in fluras sunt trecute valorile: pt CAS - 330lei iar pt sanatate- 0lei.
In luna martie 2006 am avut 5zile concediu medical; in fluras sunt trecute valorile: pt CAS - 2550lei iar pt sanatate- 2478lei.

2.In adeverinta elierata de angajator este specificat ca beneficiez de spor de munca nenormata(%) in perioada 01.08.1992-01.06.1993.

3.Trebuia sa ies la pensie limita de varsta la 01.03.2005, am lucrat si cotizat pana 30.03.2009; deci un stagiu suplimentar de 4ani si 1 luna.

4.Am contribuit la Fondul pt pensia suplimentara cu 2%, 3% respectiv5% in perioada 06.09.1972 - 01.04.2001.

5.Nu reusesc sa ma logez pt a-mi calcula pensia cu ajutorul programului dvs.

Intrebare:
1.Cum se determina nr puncte pt stagiu asimilat(concediu medical)pt fiecare luna?

2.Sporul de munca nenormata se foloseste pt calculul punctul lunar de pensie?

3.Cum se determina nr puncte pt stagiu suplimentar?

4.Care este cresterea punctajului pt contribuit la Fondul pt pensia suplimentara cu 2%, 3% respectiv 5% ?

5.Cum pot sa ma logez pt a-mi calcula pensia?

Va multumesc anticipat pt sprijinul acordat si va doresc o zi buna!
Re: stagiu asimilat, spor de munca nenormata
Scris de: la pensie la data: 07/09/2009 2:54am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in 02 iulie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
1. Calculul punctajului pe perioada concediului pentru incapacitate temporara de munca (medical) se face introducand in calcul pe acea perioada in loc de salariu indemnizatia primita.
2.Sporul de munca nenormata este luat in calcul impreuna cu sporul de vechime. Pe perioadele in care aveti mai multe sporuri le adunati si le completati in coloana sporuri.
3 . Nu cunoastem motivul pentru care aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare fata de varsta standard de pensionare calculata de noi mai sus. Daca aceasta reducere este calculata corect pe perioada lucrata suplimentar fata de data de iesire la pensie la limita de varsta beneficiati de cresterea punctajului cu 0,3 % pentru fiecare luna de stagiu suplimentar conform art 78 alin (8) din legea 19/2000.
Pentru a calcula acest punctaj, pe acea perioada introduceti salariul (venitul) obtinut iar in coloana sporuri introduceti un spor egal cu numarul de luni lucrate suplimentar inmultit cu 0,3 %.
4. sporul de punctaj pentru contributia la pensia suplimentara platita pana in aprilie 2001 este dat in art 165 alin (1) din legea 19/2000 si este calculat automat de programul nostru de “Calcul pensie”
5. Daca doriti sa calculati pensia dv cu programul “Calcul pensie” de pe site-ul nostru, dupa obtinerea datelor necesare, procedati astfel:
De pe pagina principala se apasa pe butonul Inregistrare din coltul din dreapta sus. In fereastra care se deschide completati Email si Parola si apasati pe butonul Cont nou. In fereastra care se deschide completati Email, Parola si Confirmare Parola si apasati pe inregistrare. Dupa aceasta intrati intr-o fereastra numita Program gratuit de calculare pensie si apasati pe butonul Adauga persoana si intrand intr-o fereastra cu date personale completati datele cerute. Atentie la data de iesire la pensie unde trebuie trecuta cea pentru limita de varsta (fara reducerea varstei de pensionare), iar cea de incepere a activitatii trebuie trecuta dupa caz data inceperii facultatii sau a stagiului militar daca este cazul si acestea sunt anterioare. Dupa aceasta apasati butonul Continuati si se intra in pagina cu datele pentru primul an. Aici cititi legenda pentru completarea coloanei de cod. Completati an cu an salariile si sporurile avute. Este bine sa cititi in prealabil Erori comise la utilizare programului de pe Forum pentru a fi evitate.
Pentru reintrare in program (Logare) dupa completarea casetelor Email si Parola nu mai apasati Cont nou ci Logare
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1