Subiect "Pensie invaliditate" Deschis de Bizu Mariana la data: 07/08/2009 9:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie invaliditate
Scris de: Bizu Mariana la data: 07/08/2009 9:33am
Gen:feminin
Data nasterii:08.09.1964
Stagiul de cotizare:16ani 8 luni 7 zile
Alte date:stagiu asimilat 9 luni 7 zile
Intrebare:am depus dosar pt pensie invaliditate si s-a respins-motiv:deoarece nu sunt indeplinite prevederile art57(1),(2) din legea 19/2000 deoarece susnumitul nu a realizat cel putin jumatate din stagiul de cotizare necesar in raport cu varsta avuta la data ivirii invaliditatii.- data ivirii invaliditatii este 13.08.1988, apoi am lucrat 17 ani si boala s-a agravat si am primit de la medic pensionare grad 2. De ce s-a respins dosarul, va rog sa ma lamuriti.
Multumesc,
Mariana Bizu
Re: Pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 07/09/2009 5:06am
Pentru un raspuns corect trebuia sa ne spuneti:
-cand ati depus dosarul pentru pensia de invaliditate si a fost respins
-stagiul de cotizare la acea data.
-daca v-ati prezentat la comisia de expertiza a capacitatii de munca inaintea depunerii dosarului de pensionare de invaliditate.
-daca data de 13 08 1988 este data ivirii invaliditatii sau a unui handicap.
Art 57 alin (1) din legea 19/2000 intrata in vigoare in 1 aprilie 2001 prevede stagii necesare pentru pensia de invaliditate in functie de varsta la care a aparut invaliditatea
Stagiul necesar de 11 ani pentru varsta intre 31 si 37 ani
Stagiul necesar de 14 ani pentru varsta intre 37 si 43 ani
Stagiul necesar de 18 ani pentru varsta intre 43 si 47 ani
Art 57 alin (2) din aceiasi lege prevede ca se poate acorda pensie de invaliditate si pentru stagii mai mari decat jumatate din stagiul necesar in functie de varsta.
Din datele transmise am dedus ca foarte probabil s-a comis o eroare, bazandu-ne pe urmatoarele presupuneri:
-Ati depus dosarul de pensie de invaliditate dupa 1 aprilie 2001
- In 01 aprilie 2001 aveati varsta sub 37 ani si stagiul de cotizare de cca 8 ani si 5 luni , deci mai mare decat jumatate din 11 ani.
- In prezent la varsta de 44 ani si 10 luni stagiul necesar este de 18 ani si deci aveti stagiul de cotizare mai mare de jumatatea acestuia adica de 9 ani.
Credem ca la depunerea dosarului s-a comis o alta eroare in sensul ca nu mai trebuia consemnat ca data de ivire a invaliditatii 13 08 1988 ci, conform Normelor de aplicare a legii 19/2000 aprobate prin Ordinului 340/2001, data examinarii de catre comisia de expertizare inainte de depunere a dosarului, comisie care v-a incadrat intr-un grad de invaliditate. Aceasta prevedere este la cap B . Pensii punctul 13.din ordinul 340/2001 care prevede „Potrivit art. 57 alin. (3) din lege stagiul de cotizare necesar prevăzut în tabelul nr. 3 de la art. 57 alin. (1) din aceeaşi lege se raportează la vârsta avută la data expertizării medicale”.
Re: Pensie invaliditate
Scris de: Bizu Mariana la data: 07/09/2009 7:40am
Gen:f
Data nasterii:08.09.1964
Stagiul de cotizare:la data de 01.04.2009:16 ani8 luni 7 zile din care stag asimilat 9 luni 7 zile
Alte date:depus dosar incepand cu 01.04.2009, respingerea cererii de pensionare in 25.06.2009
Intrebare:-Raspuns: am fost la comisia de expertiza; data de 13.08.1988 (anul 3 de facultate) este data ivirii invaliditatii, dar dupa aceasta, boala s-a agracat in timp...am lucrat dupa acest accident si incepand cu luna sept 2008 am stat in concedii medicale si prin spitale si in 01.04.2009 am depus actele date de comosia de expertiza.
Mentionez ca nu au primit adeverinta de facultate, au zis ca nu se ia in calcul facultatea facuta la zi pt pensia de invaliditate grad doi.
Nu inteleg de ce spun ca stagiu complet de cotizare este 27 ani si 2 luni.Eu la data depunerii dosarului aceam 44 ani si 7 luni si scadem 27 ani 2 luni si reiese ca la 17 ani si 5 luni trebuia sa fiu angajata ( cum asta, in anul 3 de liceu????).
Ce ma sfatuiti sa fac.
Eu am fost invatata de doamna de la ghiseu sa fac contestatie, am facut si a zis ca nu crede ca se rezolva ceva!!!!!!!

Multumesc,
Re: Pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 07/10/2009 7:33am
Efectiv nu intelegem ceeace spuneti dv . Parca cei de la Casa de Pensii ar lucra cu alte legi.
Conform celor prezentate de dv pentru pensia de invaliditate se pun urmatoarele conditii:
- Sa aveti decizia de incadrare in gradul de invaliditate
- Sa aveti stagiul de cotizare minim de 9 ani (jumatate din stagiul necesar) conform art 57 alin (2) din legea 19/2000.
- La pensia de invaliditate este luat in calcul stagiul asimilat de cotizare pentru facultate, daca a fost absolvita si urmata la zi, conform prevederilor legii 19/2000 cunoascute de noi. Daca se sustine contrariul ar trebui sa va indice care articol de lege prevede neluarea in calcul a acestui stagiu.
Parerea noastra este ca daca in termenul legal de 3o zile nu vi se raspunde favorabil se impune sa introducti actiune in Justitie (la Tribunalul Judetean sau de Sector ) in care sa va cereti acest drept.
Re: Pensie invaliditate
Scris de: Bizu Mariana la data: 07/10/2009 8:04am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:credeti ca ar trebui mai intai sa merg in audienta la casa de pensii sectoe 6 ?

Multumesc mult pentru raspuns,
Mariana
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1