Subiect "pensie la limita de varsta sau anticipat" Deschis de Gliga Dorica la data: 07/09/2009 2:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta sau anticipat
Scris de: Gliga Dorica la data: 07/09/2009 2:14am
Gen:feminin
Data nasterii:01.11.1958
Stagiul de cotizare:30 ani si 2 luni
Alte date:12 ani grupa I de munca in procent de 50%
Intrebare:cind as putea sa ma pensionez la limita de virsta sau anticipat
Re: pensie la limita de varsta sau anticipat
Scris de: la pensie la data: 07/09/2009 6:13am
Ati mai pus aceasta intrebare modificand stagiul de cotizare, daca acesta de acum este corect raspunsul nostru se modifica astfel:
Stagiul in gr I se calculeaza la timpul efectiv in aceasta grupa iar la dv rezulta 6 ani.
Pentru stagiul de 6 ani in gr I de munca beneficiati de un spor de vechime de 3 ani care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu de cotizare total de 33 ani si 2 luni.
Credem ca stagiul dv de gr I a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiul in conditii deosebite de 6 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 1 an si puteti cere pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani adica in 01 noiembrie 2017.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 01 noiembrie 2018 adica dupa 01 noiembrie 2013, indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul total de cotizare mai mare de 30 ani la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru reducerea cu 1 an a varstei de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1