Subiect "inregistrare la programul de calculare a pensiei" Deschis de BAZAC MARGARETA la data: 07/09/2009 3:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
inregistrare la programul de calculare a pensiei
Scris de: BAZAC MARGARETA la data: 07/09/2009 3:53am
Gen:feminin
Data nasterii:20.05.1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:

Va multumesc pt lamuriri.
1.Nu am reusit sa ma logez la programul gratuit de calculare pensie.
Am urmat instructiunile trimise: am apasat butonul inregistrare din drepta sus, am completat Email,parola si am apasat butonul cont nou; am completat Email,parola si confirmare parola am apasat buton inregistrare si mi-a aparut o fereastra (cu email, parola) in care scria "S-a produs o eroare". Am incercat inca o data cu multa atentie, dar am abtinut acelasi rezultat.
2.Mai inca o intreare mai jos.

Intrebari:

1. Cum pot totusi sa folosesc Programul gratuit de calculare pensie?

2.Care sunt legea si articolul ce prevad ca sporul de munca nenormata trebuie luat in calculul pensiei?

O zi frumoasa!
Re: inregistrare la programul de calculare a pensiei
Scris de: la pensie la data: 07/09/2009 8:50am
1 Dificultatea de intrare in program credem ca se datoreaza unei erori pe care o faceti insa cum credem ca o putem rezolva prin o modalitate pe care v-o transmitem pe mail.
2 Sporul de munca nenormata noi il asimilam cu sporul pentru lucrul sistematic peste programul normal.
Acesta din urma a fost stabilit sa fie folosit prin urmatoarele prevederi:
Prin art III din legea 49/1992 a fost modificat art 10 din legea 3/1977 prevazandu-se ca in baza de calcul a pensiei sa fie inclus si “sporul pentru lucrul sistematic peste programul normal”
In Anexa la OU 4/2005, de recalcularea pensiilor pentru perioadele anterioare lui 1 aprilie 2001, sunt enumerate “SPORURILE, INDEMNIZATIILE SI MAJORARILE DE RETRIBUTII TARIFARE
care, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, au facut parte din baza de calcul a pensiilor si care se utilizeaza la determinarea punctajului mediu anual”
unde la punctual V este specificat si “sporul pentru lucrul sistematic peste programul normal”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1