Subiect "Pensionare partial anticipata" Deschis de Adrian Mangra la data: 11/18/2021 9:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare partial anticipata
Scris de: Adrian Mangra la data: 11/18/2021 9:33am
Gen:M
Data nasterii:03.08.1961
Stagiul de cotizare:32 ani si 2 luni ( la 1 noiembrie)
Alte date:11 ani grupa aIIa ( inainte de 2001) 5 ani facultate, 9 luni stagiul militar
Intrebare: Pot iesi la pensie partial anticipata avand in vedere ca stagiul de cotizare este si in baza unor contracte de asigurari sociale? 5 luni in perioada iulie-noiembrie 2002 si altul in curs de derulare incepand cu 1 noiembrie 2020. Am incetat contractul de munca deoarece societatea la care lucram s- a desfiintat.
Va multumesc!
Re: Pensionare partial anticipata
Scris de: Adrian Mangra la data: 11/18/2021 9:41am
Adrian Mangra :
Gen:M
Data nasterii:03.08.1961
Stagiul de cotizare:32 ani si 2 luni ( la 1 noiembrie)
Alte date:11 ani grupa aIIa ( inainte de 2001) 5 ani facultate, 9 luni stagiul militar
Intrebare: Pot iesi la pensie partial anticipata avand in vedere ca stagiul de cotizare este si in baza unor contracte de asigurari sociale? 5 luni in perioada iulie-noiembrie 2002 si altul in curs de derulare incepand cu 1 noiembrie 2020. Am incetat contractul de munca deoarece societatea la care lucram s- a desfiintat.
Va multumesc!


Rectific: in derulare incepand cu 1 noiembrie 2021.
Re: Pensionare partial anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/18/2021 1:17pm
Posibilitatile dv de pensionare cu pensie pentru limita de varsta le-am prezentat in raspunsul la un mesaj anterior, adica:
- In data de 03 august 2026 fara reducerea varstei de pensionare
- In data de 03 decembrie 2022 cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, cu conditia realizarii stagiului complet de cotizare de 35 ani, fara a lua in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru perioada facultatii si ale stagiului militar precum si stagiile de cotizare cumparate prin contract de asigurare sociala incheiat cu Casa de pensii dupa data de 01 ianuarie 2018.
Dupa datele prezentate de dv in prezent aveti urmatoarele stagii de cotizare, care pot fi luate in calculul pensiei anticipate partiale :
- Stagiu de cotizare lucrat 32 ani si 2 luni
- Stagiu de cotizare aferent stagiului de cotizare lucrat in grupa de munca 2 ani si 9 luni.
- Stagiul de cotizare cumparat prin contract de asigurare sociala incheiat cu Casa de pensii inainte de data de 01 ianuarie 2018 5 luni
Deci dupa calculele noastre aveti stagiul total de cotizare de 35 ani si 4 luni si puteti cere pensie anticipata partiala,diminuata.
Sfatul nostru este sa cereti incetarea contractului de asigurare sociala in curs, pentruca nu va mai este folositor la calculul stagiului de cotizare iar influenta lui la cresterea valorii pensiei este foarte mica.
Re: Pensionare partial anticipata
Scris de: Adrian Mangra la data: 11/18/2021 1:43pm
la pensie :
Posibilitatile dv de pensionare cu pensie pentru limita de varsta le-am prezentat mai sus adica:
- In data de 03 august 2026 fara reducerea varstei de pensionare
- In data de 03 decembrie 2022 cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, cu conditia realizarii stagiului complet de cotizare de 35 ani, fara a lua in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru perioada facultatii si ale stagiului militar precum si stagiile de cotizare cumparate prin contract de asigurare sociala incheiat cu Casa de pensii dupa data de 01 ianuarie 2018.
Dupa datele prezentate de dv in prezent aveti urmatoarele stagii de cotizare, care pot fi luate in calculul pensiei anticipate partiale :
- Stagiu de cotizare lucrat 32 ani si 2 luni
- Stagiu de cotizare aferent stagiului de cotizare lucrat in grupa de munca 2 ani si 9 luni.
- Stagiul de cotizare cumparat prin contract de asigurare sociala incheiat cu Casa de pensii inainte de data de 01 ianuarie 2018 5 luni
Deci dupa calculele noastre aveti stagiul total de cotizare de 35 ani si 4 luni si puteti cere pensie anticipata partiala,diminuata.
Sfatul nostru este sa cereti incetarea contractului de asigurare sociala in curs, pentruca nu va mai este folositor la calculul stagiului de cotizare iar influenta lui la cresterea valorii pensiei este foarte mica.

Imi cer scuze ca insist dar cred ca nu am fost f explicit; Cele 5 luni intra in cei 32 ani si 2 luni.In prezent as avea 34 de ani si 11 luni. Intrebarea e daca stagiul din contractul in derulare poate fi adaugat la stagiul de cotizare astfel incat sa ajung la stagiul complet de 35 de ani. Ar mai trebui teoretic doar o luna insa nu sunt sigur daca se poate lua in considerare la pensia anticipata partial sau doar la limita de vatsta.
Va multumesc.
Re: Pensionare partial anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/19/2021 2:48am
Pe scurt, stagiul de cotizare cumparat prin contract de asigurare sociala incheiat cu casa de pensii incepand cu luna noiembrie 2021 nu poate fi folosit la calculul stagiului de cotizare necesar pentru deschiderea dreptului la pensie anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1