Subiect "Decizie încetare contract" Deschis de Nina la data: 11/23/2021 10:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Decizie încetare contract
Scris de: Nina la data: 11/23/2021 10:11am
Gen:F
Data nasterii:24 01.1957
Stagiul de cotizare:40 an8
Alte date:
Intrebare:Dacă îmi depun dosarul de pensie la limită de vârstă în decembrie este obligatoriu să-mi înceteze contractul de muncă cu data depunerii dosarului? În ce condiții după aceea pot să-mi suspend pensia până la 31.08.2021?( lucrez în învățământ)
Re: Decizie încetare contract
Scris de: la pensie la data: 11/23/2021 1:58pm
Daca sunteti cadru didactic puteti sa depuneti dosarul de pensionare in timpul anului scolar numai cu aprobarea conducerii scolii sau a inspectoratului scolar,
Din punct de vedere al legislatiei pensiilor nu trebuie sa incetati activitatea la depunerii dosarului de pensie pentru limita de varsta si puteti continua activitatea si cumula pensia cu salariu si dupa emiterea deciziei de pensionare.
Re: Decizie încetare contract
Scris de: Nina la data: 11/23/2021 5:06pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Dar decizia de încetare trebuie luată când se depune dosarul sau după ce se primește decizia de pensie la limită de vârstă? În învățământ există și posibilitatea de a suspenda pensia și a te reîncadra ( în acest caz îți păstrezi anumite sporuri ca: dirigenție, gradație de merit pe care ca pensionar nu le poți pastra).
Re: Decizie încetare contract
Scris de: la pensie la data: 11/24/2021 2:49am
Exista o astfel de prevedere in legea educatiei nationale 1/2011 art 284, modificata prin OUG 117/2013 si OUG 49/2014 care stabileste ca de aceasta beneficiaza personalul didactic din invatamantul preuniversitar, cu gradul didactic I sau cu titlul stintific de doctor, care nu a depasit cu mai mult de 3 ani varsta standard de pensionare.
Dv nu va incadrati in aceasta prevedere deoarece ati depasit varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni cu mai mult de 3 ani.
Re: Decizie încetare contract
Scris de: Nina la data: 11/24/2021 5:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mulțumesc pentru lămuriri. Deci înțeleg ca pot doar să ies la pensie cu data depunerii dosarului și apoi să cumules pensia cu salariul( plata cu ora căci nu se poate altfel în învățământ)
Re: Decizie încetare contract
Scris de: Dumitru Niculina la data: 11/24/2021 6:08am
la pensie :
Exista o astfel de prevedere in legea educatiei nationale 1/2011 art 284, modificata prin OUG 117/2013 si OUG 49/2014 care stabileste ca de aceasta beneficiaza personalul didactic din invatamantul preuniversitar, cu gradul didactic I sau cu titlul stintific de doctor, care nu a depasit cu mai mult de 3 ani varsta standard de pensionare.
Dv nu va incadrati in aceasta prevedere deoarece ati depasit varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni cu mai mult de 3 ani.


Bună ziua!
Mă scuzați că intervin, dar eu am înțeles că pot continua activitatea didactică, cu condiția suspendării pensiei și femei care nu au împlinit 65 ani până la 1 septembrie, când începe un nou an școlar.
Oare am înțeles greșit din Metodologia de mobilitate a cadrelor didactice, art. 29, punctul b)???
Re: Decizie încetare contract
Scris de: la pensie la data: 11/24/2021 8:32am
Pentru doamna Nina
Art 284 alin (1) din legea educatiei nationale 1/2011 prevede :
Personalul didactic beneficiaza de pensie in conditiile prevazute de legislatia de asigurari sociale si pensii care reglementeaza sistemul public de pensii.
In prezent legea pensiilor in vigoare 263/2010 la art 114 alin (1), care reglementeaza suspendarea platii pensiei, se prevede suspendarea pensiei pentru limita de varsta numai in cazul in care pensionarul si-a stabilit domiciliul pe teritoriul altui stat daca exista un acord bilateral ca plata pensiei obtinuta in Romania sa fie platita de acel stat.
In rest dv va referiti la legislatia muncii din domeniul invatamantului si pentru lamuriri suplimentare adresati-va celor care se ocupa de acest domeniu.
Re: Decizie încetare contract
Scris de: Nina la data: 11/24/2021 8:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:OK. Mulțumesc încă o dată.
Re: Decizie încetare contract
Scris de: la pensie la data: 11/24/2021 8:50am
Pentru doamna Niculina
Nu va putem face nicio precizare in privinta situatiei dv deoarece nu ati dat datele necesare analizarii.
Nu stim ce intelegeti dv prin suspendarea pensiei : suspendarea platii pensiei pentru limita de varsta aflata in plata sau suspendarea dreptului la pensie.
Daca intelegeti suspendarea dreptului la pensie exista o prevedere in codul muncii 53/2003 art 56 alin (1) litera c) modificat prin legea 93/2019 care aproba OUG 96/2018 dand tuturor femeilor posibilitatea sa poata opta,in scris, cu 30 zile anterior varstei standard de pensionare, sa continuie activitatea pana la varsta de 65 ani, fara a se pensiona.
Re: Decizie încetare contract
Scris de: Dumitru Niculina la data: 11/24/2021 9:30am
la pensie :
Pentru doamna Niculina
Nu va putem face nicio precizare in privinta situatiei dv deoarece nu ati dat datele necesare analizarii.
Nu stim ce intelegeti dv prin suspendarea pensiei : suspendarea platii pensiei pentru limita de varsta aflata in plata sau suspendarea dreptului la pensie.
Daca intelegeti suspendarea dreptului la pensie exista o prevedere in codul muncii 53/2003 art 56 alin (1) litera c) modificat prin legea 93/2019 care aproba OUG 96/2018 dand tuturor femeilor posibilitatea sa poata opta,in scris, cu 30 zile anterior varstei standard de pensionare, sa continuie activitatea pana la varsta de 65 ani, fara a se pensiona.

Este vorba de suspendarea plății pensiei pe durata reîncadrării și mă refer strict la art. 29(3)si art. 82(1)b) din Metodologie de mobilitate din învățământ.
M-ar ajuta f. mult dacă aș înțelege corect.
Mulțumesc frumos pentru ajutor!
Re: Decizie încetare contract
Scris de: la pensie la data: 11/25/2021 4:18am
PPentru Doamna Niculina
Regretam ca trebuie sa comentam o prevedere legala care nu intra in domeniul nostru de activitate si fara sa dati datele personale pentru a o putea face cu referire la un caz concret, dar la rugamintea dv o vom face exprimand opinia noastra privind prevederile indicate de catre dv.
Mai intai trebuie sa precizam ca aceasta metodologie este stabilita anual prin un ordin al ministrului educatiei si se refera la actiunile ce trebuie realizate inainte de inceperea anului scolar la 01 septembrie. Din aceasta cauza vom comenta metodologia pentru anul scolar 2022 - 2023 care incepe la data de 01 septembrie 2022.
Conform acestei metodologii :
Art 29 prevede:
- alin (1) Cadrele didactice care indeplinesc conditiile legale de pensionare si cadrele didactice pentru care nu s-a aprobat mentinerea in functie ca titular peste varsta de pensionare se pensioneaza la data incheierii anului scolar/
- alin (2) Conditiile legale de pensionare la data de 01 septembrie 2022 sunt pentru femei la varsta de 61 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani
- alin (3) Cadrele didactice femei care implinesc varsta de 61 de ani ÅŸi 11 luni pana la 01 septembrie 2022 pot opta in scris pana la 20 ianuarie 2022 pentru continuarea activitatii fara a se pensiona pana la varsta de 65 ani. De acelasi drept brnrficiaza si femeile care au optat anterior sa continuie activitatea fara sa se pensioneze pana la varsta de 65 ani
Insa acest drept poate sa fie retras in cazul in care in anul urmator nu se mai face titularizarea pe post.
Deci in concluzie nu este vorba de continuarea activitatii cu suspendarea platii pensiei ci de suspendarea dreptului la pensie pana la varsta de 65 ani prevedere care este revizuita anual si este in concordanta cu prevederea din codul muncii 53/2003 art 56 alin (1) litera c) mentionat de noi in mesajul anterior. Codul muncii este mai permisiv in sensul ca optarea continuarii activitatii se face cu 30 zile ininte de varsta standard de pensionare si nu se mai retrage acest drept.

In privinta prevederilor art 82 din aceeasi metodologie este vorba intradevar de reincadrarea in functie a cadrelor didactice pensionate cu conditia suspendarii pensiei pe perioada rencadrarii dar nu le discutam pentruca in legea pensiilor 263/2010 nu exista prevedere de suspendarea pensiei pentru limita de varsta in asemenea conditii.
Re: Decizie încetare contract
Scris de: Dumitru Niculina la data: 11/25/2021 4:35am
la pensie :
PPentru Doamna Niculina
Regretam ca trebuie sa comentam o prevedere legala care nu intra in domeniul nostru de activitate si fara sa dati datele personale pentru a o putea face cu referire la un caz concret, dar la rugamintea dv o vom face exprimand opinia noastra privind prevederile indicate de catre dv.
Mai intai trebuie sa precizam ca aceasta metodologie este stabilita anual prin un ordin al ministrului educatiei si se refera la actiunile ce trebuie realizate inainte de inceperea anului scolar la 01 septembrie. Din aceasta cauza vom comenta metodologia pentru anul scolar 2022 - 2023 care incepe la data de 01 septembrie 2022.
Conform acestei metodologii :
Art 29 prevede:
- alin (1) Cadrele didactice care indeplinesc conditiile legale de pensionare si cadrele didactice pentru care nu s-a aprobat mentinerea in functie ca titular peste varsta de pensionare se pensioneaza la data incheierii anului scolar/
- alin (2) Conditiile legale de pensionare la data de 01 septembrie 2022 sunt pentru femei la varsta de 61 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani
- alin (3) Cadrele didactice femei care implinesc varsta de 61 de ani ÅŸi 11 luni pana la 01 septembrie 2022 pot opta in scris pana la 20 ianuarie 2022 pentru continuarea activitatii fara a se pensiona pana la varsta de 65 ani. De acelasi drept brnrficiaza si femeile care au optat anterior sa continuie activitatea fara sa se pensioneze pana la varsta de 65 ani
Insa acest drept poate sa fie retras in cazul in care in anul urmator nu se mai face titularizarea pe post.
Deci in concluzie nu este vorba de continuarea activitatii cu suspendarea platii pensiei ci de suspendarea dreptului la pensie pana la varsta de 65 ani prevedere care este revizuita anual si este in concordanta cu prevederea din codul muncii 53/2003 art 56 alin (1) litera c) mentionat de noi in mesajul anterior. Codul muncii este mai permisiv in sensul ca optarea continuarii activitatii se face cu 30 zile ininte de varsta standard de pensionare si nu se mai retrage acest drept.

In privinta prevederilor art 82 din aceeasi metodologie este vorba intradevar de reincadrarea in functie a cadrelor didactice pensionate cu conditia suspendarii pensiei pe perioada rencadrarii dar nu le discutam pentruca in legea pensiilor 263/2010 nu exista prevedere de suspendarea pensiei pentru limita de varsta in asemenea conditii.

Cu scuzele de rigoare pentru depășirea domeniului de activitate(inclusiv cazul concret) , multumesc frumos pentru precizări!
Multă sănătate, vă doresc!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1