Subiect "intrebare" Deschis de Eftimie Carmen la data: 07/09/2009 11:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: Eftimie Carmen la data: 07/09/2009 11:10am
Gen:masculin
Data nasterii:19.04.1953
Stagiul de cotizare:38ani
Alte date:conditii deosebite:din 1991 pana in ziua de azi lucrez in conditii deosebite de munca -CFR;9ani si 6luni grupa a2a industria lemnului;vechime totala in munca 38 ani
Intrebare:cand pot iasi la pensie an;ticipata partiala sau de drept
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 07/10/2009 2:11am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiile in grupa de munca, in 19 aprilie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar grupa conditii deosebite a fost dupa aceasta data.
Stagiile in grupele de munca sunt exprimate confuz. Pentru un calcul corect trebuia sa stim exact perioadele in ani si luni in grupele de munca II si conditii deosebite. Deasemeni a lucra in conditii deosebite poate fi diferit de a lucra in grupa de munca, conditii deosebite. Dar pentru a nu mai lungi raspunsul noi am facut calculele facand urmatoarele presupuneri:
-Ati lucrat la CFR 10 ani in gr II si 8 ani in grupa conditii deosebite
-Ati lucrat in industria lemnului 9 ani in gr II
Pentru stagiul de 19 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu de cotizare total de 42 ani si 9 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si impreuna cu stagiul de 8 ani lucrat in grupa conditii deosebite dupa aprilie 2001 realizati un stagiu total in aceasta grupa de 27 ani.
Pentru stagiu in grupa conditii deosebite intre 26 si 28 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 6 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 54 ani, adica in 19 aprilie 2012, indeplinind si conditia ca stagiul total de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani la data pensionarii.
Nu puteti sa beneficiati de pensie anticipata sau anticipata partiala deoarece perioada de anticipare de 5 ani nu poate fi cumulata cu perioada de reducere a varstei de pensionare pentru grupa de munca. In acest caz pensile anticipata si anticipata partiala pot fi cerute in 19 aprilie 2013 data care este ulterioara celei la care puteti cere pensie la limita de varsta cu reducerea varstei pentru grupa de munca, 19 aprilie 2012.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1