Subiect "Pensie anticipata partial" Deschis de Luminita la data: 12/04/2021 3:49pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partial
Scris de: Luminita la data: 12/04/2021 3:49pm
Stagiul de cotizare:32 ani si 10 luni
Alte date:Stagiul de cotizare necesar pentru pensie anticipata partial:33 ani si 8 luni
Intrebare: Pentru a iesi la pensie anticipata partial in febr. 2022 as mai avea nevoie de 10 luni de stagiu de cotizare(vechime in munca). Pot plati din mana pentru cele 10 luni? Cum as putea rezolva?
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 12/05/2021 8:15am
Conform legislstiei actuale a pensiilor stagiul de cotizare cumparat prin contract de asigurare sociala pe perioata trecuta sau viitoare nu poate fi utilizat pentru completrea stagiului complet de cotizare in vederea obtinerii pensiei anticipate partiale.
Pentru aceasta completare nu cunoastem alta solutie in afara de angajarea cu contract de munca, Angajarea cu contract de munca cu timp partial se ia in calculul stagiului de cotizare similar cu cel cu timp integral.
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: Luminita la data: 12/07/2021 8:15am
Deci, daca as putea sa ma angajez la o firma cu 2 ore, in 10 luni as putea sa fac diferenta stagiului de cotizare necesara pentru pensie anticipata partial? Ati putea sa imi dati va rog articolul din lege intrucat sunt multe articole pe site-uri care neaga acest lucru.
Va multumesc.
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: Luminita la data: 12/07/2021 8:19am
Deci, daca as putea sa ma angajez la o firma cu 2 ore, in 10 luni as putea sa fac diferenta stagiului de cotizare necesara pentru pensie anticipata partial? Ati putea sa imi dati va rog articolul din lege intrucat sunt multe articole pe site-uri care neaga acest lucru.
Va multumesc.
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 12/08/2021 2:21am
Ati inteles corect. Daca va angajati cu contract de munca cu program de 2 ore zilnic se considera stagiu de cotizare integral.
Din pacate nu exista o prevedere legala care sa precizeze explicit aceasta insa nu exista o prevedere in care sa se mentioneze ca stagiul de cotizare se calculeaza proportional cu programul zilnic de lucru asa cum era in legislatia pensiilor intre 01 aprilie 2001 si 31 decembrie 2010.
Sfatul nostru este ca pentru a fi convisa de corectitudinea acestei prevederi sa mergeti la ghiseul casei de pensii teritoriale de care apartine domiciliul dv si sa cereti lamuriri.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1