Subiect "a doua pensie" Deschis de crasmaru costel la data: 07/10/2009 3:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
a doua pensie
Scris de: crasmaru costel la data: 07/10/2009 3:11am
Gen:masculin
Data nasterii:20.11.1955
Stagiul de cotizare:6 ani dupa anul 2001 cand am ''intrat'' in randul pensionarilor militari
Alte date:
Intrebare:cand si in ce conditii pot beneficia de o a doua pensie in urma contributiilor din cei 6 ani
Re: a doua pensie
Scris de: la pensie la data: 07/10/2009 4:30am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 27 noiembrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Punctajul pensiei in sistemul public se calculeaza numai pentru stagiul de cotizare din sistemul public. Stagiul lucrat in sistemul militar se adauga numai ca vechime pentru deschiderea dreptului la pensie.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 27 noiembrie 2020 adica dupa 27 noiembrie 2015, daca indepliniti si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani (incluzand si stagiul in sistemul militar).
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1