Subiect "pensie partial anticipata" Deschis de snae elena la data: 07/10/2009 8:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie partial anticipata
Scris de: snae elena la data: 07/10/2009 8:15am
Gen:F
Data nasterii:06.09.1954
Stagiul de cotizare:32 ANI
Alte date:
Intrebare:1.In unele adeverinte exista rubrica"Sporul acordat pentru munca in timpul noptii,conf.legii(%)" ,si as vrea sa stiu in programul dumneavoastra la care rubrica trebuiesc trecute aceste cifre care sunt in procente (asa dupa cum sevede din antet).Alaturat acestei rubrici este trecut"Procentul mediu al sporului pentru munca prestata in timpul noptii(col.3-cifrele mentionate in coloana precedenta-inmultitcu 31,51%) asadar care si unde din aceste coloane trebuiesc trecute aceste date ,in programul dumneavoastra.
2.un program de 4 ore(din motive de sanatate sau din motive de restructurare) apar in cartea de munca cu salariul normal adica intreg.Ma gindesc nu cumva pe aceasta perioada sa fie introdu-se in baza de calcul a pensiei doar jumatate din salariul trecut in cartea de munca pe aceasta perioada?
3.anii de grupa a-ll-a de munca sunt adaugati la totalul anilor cotizati -astfel diminuindu-se numarul lunilor de penalizare-.eu am de ex.2 ani de grupa si cu 32 cotizati prin munca s-ar face 34 si altfel ar sta diminuarea pensiei.
In rest tot ce a-ti facut este extraordinar ,avind in vedere ca unele birouri de informatii de la casele de pensii au un personal care s-a cam schimbat si putine informatii se pot afla detailat.
La primul punct nu stiu cit de explicita am fost dar daca ma intelegeti ar fi bine daca nu, voi vedea la momentul oportun.
VA MULTUMESC ELENA
Re: pensie partial anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/11/2009 1:51am
1. Situatia sporului de noapte este simpla . In adeverinte intr-o coloana sunt trecute procentele cu care se majora salariul pentru orele de noapte de exemplu 15 % sau 25 % iar in alta coloana in ce procent mediu ati lucrat ore de noapte , de exemplu dv care ati lucrat in 3 ture din care una de noapte in medie pe luna ati lucrat 31,51 % si aceste ore fiind platite cu 15 % in plus rezulta ca ati luat un spor la salariu pentru orele de noapte de 4,73 % . In acest caz dv treceti in programul de “Calcul pensie” 4,73 in coloana “Sporuri” “%” iar daca mai aveti si alte sporuri in aceiasi luna le cumulati si suma o treceti in aceiasi rubrica.
2. Exista perioade de program redus care se platesc cu salariu intreg iar altele cu salariu redus. Corect este ca in carnetul de munca sa fie trecut salariul primit pentru care ati platit contributie pentru pensie. Nu putem sa stim daca functionarul de la carnetele de munca a scris corect sau a gresit. Va sfatuim sa treceti sumele din carnetul de munca . Daca aceasta perioda se afla intre anii 2001 – 2005 cand ati primit, de la Casa de Pensii, certificate cu sumele pentru care ati platit CAS sau aveti fluturasi din acea perioada treceti acele sume.
3 Pentru anii lucrati in gr I si II inainte de 1 aprilie 2001 se acorda sporuri de vechime ( 3 luni pentru fiecare an complet lucrat in gr II si 6 luni pentru fiecare an complet in gr I) aceste sporuri se adauga la vechime, insa se acorda numai pentru stagii mai mari de 5 ani (cumulat gr I si Gr II).
Ati fost clara in mesaj.
Suntem bucurosi cand suntem de folos, dar din pacate mai avem parte si de nemultumiti si uneori si din vina noastra.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1