Subiect "calcul puncte pensie pt stagiu suplimentar" Deschis de BAZAC MARGARETA la data: 07/10/2009 8:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul puncte pensie pt stagiu suplimentar
Scris de: BAZAC MARGARETA la data: 07/10/2009 8:16am
Gen:feminin
Data nasterii:20.05.1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Petru ca am lucrat in grupa a-II-a de munca 28ani si 6 luni, trebuia sa ies la pensie limita varsta la 01.03.2005; am lucrat in continuare pana 30.03.2009, deci suplimentar 4ani si 1luna.
Majoraz punctajul realizat în această perioadă cu 0,3% pentru fiecare lună,respectiv cu 3,6% pentru fiecare an suplimentar.

Intrebare:

Care este punctajul realizat? Cel care trebuia sa-l am daca as fi iesit la pensie la 01.03.2005? La acesta sa aplic 3.6% pt primul an, obtinand alt punctaj pt primul an sulpimentar. La acest punctaj(din primul an suplimentar) aplic iarasi 3.6% si tot asa pana la ultimul an suplimentar.
Re: calcul puncte pensie pt stagiu suplimentar
Scris de: la pensie la data: 07/13/2009 1:48am
Am explicat in primul mesaj la punctual 3 cum intelegem noi aplicarea prevederii art 78 alin (8) din legea 19/2000 privind cresterea punctajului pe perioada lucrata dupa indeplinirea conditiilor de pensionare la limita de varsta. Adica daca dv dupa indeplinirea conditiilor de iesire la pensie la limita de varsta ati mai lucrat 4 ani si o luna, adica 49 de luni, numai pe aceasta perioada punctajele anuale se majoreaza cu 49 x 0,3 = 14,70 % .
Pentru a face aceasta majorare pe perioada celor 4 ani si 1 luna lucrati suplimentar introduceti in coloana Spor % cifra 14,70.
Am verificat datele introduse de dv in cele doua programe deschise si avem urmatoarele observatii:
1. La data de iesire la pensie trebuie trecuta data la care realizati varsta standard de pensionare adica “luna” “6” “anul “ “2011 asa cum ati trecut in unul din programe.
2. In caseta punctaj suplimentar pentru grupa de munca trebuie sa ramana “0” , ati calculat gresit acel punctaj deoarece acolo se trece punctajul acordat conform OU 100/2008 iar dv vi se acorda un alt punctaj conform OU 209/2008 care consta in majorarea punctajului obtinut pe perioada de 28 ani de gr II cu 25 %. Acest punctaj suplimentar nu este calculat automat de programul nostru dar pentru a fi calculat pe acea perioada adaugati un spor de 25 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1