Subiect "Legislatie valoare punct pensie" Deschis de Danaila Constantin la data: 01/02/2022 10:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Legislatie valoare punct pensie
Scris de: Danaila Constantin la data: 01/02/2022 10:00am
Gen:M
Data nasterii:27.05.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Legislatie/valoare punct pensie in 2022:1586 lei
Un lucru exista clar: ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 125 din 15 decembrie 2021 pentru modificarea și completarea Legii nr. 127/2019 privind sistemul public de pensii, precum și pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 6/2009 privind instituirea pensiei sociale minime garantate, publicata în Monitorul Oficial nr. 1189 din 15 decembrie 2021. Se mentioneaza: Articolul I. pct.1 litera c): începând cu anul 2023, valoarea prevăzută la lit. b^1)(1586 lei) se majorează cu rata medie anuală a inflației, la care se adaugă 50% din creșterea reală a câștigului salarial mediu brut realizat, indicatori definitivi, cunoscuți în anul curent pentru anul calendaristic anterior, comunicați de Institutul Național de Statistică. Majorarea și data de acordare se stabilesc anual prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat.
Intrebare:Stiind cu totii formularile stufoase ale unei legi din Romania(in speta cea de sus), poate cineva sa explice ce valoare va avea punctul de pensie in anul 2023? Eu am o simulare de exemplu si as dori sa stiu daca rationamentul e corect! Cred si sper sa fiu in asentimentul multor colegi pensionari si nu numai, dornici de raspuns. Iata exemplul meu:Pct pensie în 2023=1586+(1586 x2,6%)+(5706-5213 ): 2 =1586+41+246=1873 lei.Câștigul salarial mediu brut realizat este din 2021 estimat si 2020. Multumesc tuturor pentru opinii!
Re: Legislatie valoare punct pensie
Scris de: GicaH la data: 01/02/2022 11:22am
Danaila Constantin :
Gen:M
Data nasterii:27.05.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Legislatie/valoare punct pensie in 2022:1586 lei
Un lucru exista clar: ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 125 din 15 decembrie 2021 pentru modificarea și completarea Legii nr. 127/2019 privind sistemul public de pensii, precum și pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 6/2009 privind instituirea pensiei sociale minime garantate, publicata în Monitorul Oficial nr. 1189 din 15 decembrie 2021. Se mentioneaza: Articolul I. pct.1 litera c): începând cu anul 2023, valoarea prevăzută la lit. b^1)(1586 lei) se majorează cu rata medie anuală a inflației, la care se adaugă 50% din creșterea reală a câștigului salarial mediu brut realizat, indicatori definitivi, cunoscuți în anul curent pentru anul calendaristic anterior, comunicați de Institutul Național de Statistică. Majorarea și data de acordare se stabilesc anual prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat.
Intrebare:Stiind cu totii formularile stufoase ale unei legi din Romania(in speta cea de sus), poate cineva sa explice ce valoare va avea punctul de pensie in anul 2023? Eu am o simulare de exemplu si as dori sa stiu daca rationamentul e corect! Cred si sper sa fiu in asentimentul multor colegi pensionari si nu numai, dornici de raspuns. Iata exemplul meu:Pct pensie în 2023=1586+(1586 x2,6%)+(5706-5213 ): 2 =1586+41+246=1873 lei.Câștigul salarial mediu brut realizat este din 2021 estimat si 2020. Multumesc tuturor pentru opinii!


Da, mi se pare corect, astfel se poate pune in practica legea 127/2019, punctul de pensie 1875, anularea indicelui de corecție, recalcularea pensiilor si noua formula de calcul a pensiilor...
Re: Legislatie valoare punct pensie
Scris de: Danaila Constantin la data: 01/02/2022 11:50am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc frumos!
Re: Legislatie valoare punct pensie
Scris de: Dan la data: 01/02/2022 1:47pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Matematic si mie mi se pare corect, dar facând un mic calcul mi se pare ca noua formula de calculare a pensiilor ( fara indice de corectie) va penaliza multi viitori pensionari la acelasi numar de puncte realizat prin contributie???!!!.
Exemplu actual 2022 : formula nr. de puncte ( 1.5) x val. punct pensie ( 1586) x indice de corectie (1.41) = 3354.39 lei
Din 2023 oct : nr. puncte ( 1,5) x val. punct pensie nou (1875) =2812.50 lei.Diferenta de 500 de lei?? Poate gresesc?Da Doamne.
Re: Legislatie valoare punct pensie
Scris de: la pensie la data: 01/03/2022 4:38am
Pentru domnul Danaila
Regretam ca trebuie sa va contrazicem si sa spunem ca acest calcul facut de dv nu este facut pe date reale ci pe supozitii deoarece cifrele luate in calcul nu sunt in totalitate reale astfel :
- Ati luat rata inflatiei din anul 2020. In OUG 125/2021 nu se mentioneaza din ce an se ia rata inflatiei, Avand in vedere ca acest mod de calcul intra in vigoare in data de 01 ianuarie 2023 atunci se cunoaste inflatia din anul 2021 care dupa cum cunoastem va fi mult mai mare.
- Pentru cresterea salariala, avand in vedere ca acest calcul trebuie facut in data de 01 ianuarie 2023, atunci cunoastem numai salariile medii brute anuale din anii 2020 si 2021. Dv ati folosit corect salariul mediu anual din 2020 dat pe cel din 2021 l-ati estimat.
In privinta cresterii slariale in OUG 125/2021 se specifica "50 % din cresterea reala a castigului salarial mediu brut realizat, indicatori definitivi, cunoscuti in anul curent pentru anul calendaristic anterior, comunicat de Institutul National de Statistica". Dupa aceasta formulare ar trebui sa folosim cresterea salariala pentru anul 2022 fata de 2021 dar nu putem face aceasta pentruca la acea data nu cunostem salariu meiu brut pe anul 2022. Deci dupa umila noastra opinie ar trebui schimbata formularea de mai sus in "indicatorii definitivi,cunoscuti in anul calendaristic anterior".
In plus nu este lipsita de importanta precizarea facuta in preambulul OUG 125/2021 "tinand seama de faptul ca politica bugetara trebuie sa respecte anumite constrangeri in ceea ce priveste deficitul bugetar".
In acest sens imi amintesc de o precizare facuta in legea 19/2000 in care se mentiona ca valoarea punctului de pensie sa nu fie mai mica decat 45 % din salariul mediu brut pe economie si care din cauza constrangerilor bugetare a fost transformata in "ca valoarea punctului de pensie sa nu fie mai mare decat 45 % din salariul mediu brut pe economie.
Re: Legislatie valoare punct pensie
Scris de: la pensie la data: 01/03/2022 4:53am
Pentru domnul Dan
Faptul ca noua lege a pensiilor trebuie sa elimine indicele de corectie creiaza probleme mari privind prevederile acesteea, care presupunem ca nu va fi legea 127/2019 ci o noua lege conceputa cu ajutor european.
In aceasta lege trebuie evitata diminuarea pensiilor celor care au beneficiat de indice de corectie de 1,41 si pentru ca prevederile sa fie echitabile trebuie ca pe langa eliminarea indicelui de corectie trebuie majorata valoarea punctului de pensie cu minim 40 % si sa respectam si constrangeri in ceea ce priveste deficitul bugetar.
Re: Legislatie valoare punct pensie
Scris de: Maria Razasu la data: 01/07/2022 2:02am
la pensie :
Pentru domnul Dan
Faptul ca noua lege a pensiilor trebuie sa elimine indicele de corectie creiaza probleme mari privind prevederile acesteea, care presupunem ca nu va fi legea 127/2019 ci o noua lege conceputa cu ajutor european.
In aceasta lege trebuie evitata diminuarea pensiilor celor care au beneficiat de indice de corectie de 1,41 si pentru ca prevederile sa fie echitabile trebuie ca pe langa eliminarea indicelui de corectie trebuie majorata valoarea punctului de pensie cu minim 40 % si sa respectam si constrangeri in ceea ce priveste deficitul bugetar.
Re: Legislatie valoare punct pensie
Scris de: Razasu Maria la data: 01/07/2022 7:19am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
pe viitor nu se mai tine cont de stagiul complet de cotizare ci de toate punctele anuale realizate pentru a elimina discriminarile .asadar nu vorbim de punctaj mediu annual( de 1.5 sau 2.1)si indice de corectie, Pensia va fi Numar total de puncte inmultit cu o constanta
Re: Legislatie valoare punct pensie
Scris de: Razasu Maria la data: 01/07/2022 7:31am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Nu este corect acel puctaj mediu anual pentru ca numarul total de punte(cat am contribuit) se imparte la un stagiu de cotizare diferit, unii 25, altii 35, altii 32 in funtie de anii can au iesit la pensie. Aici sunt discriminarile.asadar revin si spun ca numarul total de punte este baza de calcul care se va inmulti cu o costanta(depinde de cati bani au la buget)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1