Subiect "Pensie anicipata partial" Deschis de Doru la data: 01/04/2022 11:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anicipata partial
Scris de: Doru la data: 01/04/2022 11:00am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am ieșit lapensie anticipata parțial în 2020 Pot renunță la ea pt completarea stagiului și la data revenirii la pensie beneficiez de punctul de corecție inițial din 2020 sau de cel din anul la care revin la pensie normala.Multumesc.
Re: Pensie anicipata partial
Scris de: la pensie la data: 01/04/2022 1:06pm
Nu se poate renunta la pensie anticipata partiala pana la transformarea ei in pensie pentru limita de varsta.
Daca va angajati cu contract de munca pensia anticipata partiala se suspenda si la incetarea activitatii se repune in plata, la cerere, pensia anticipata partiala daca intre timp nu s-a transformat in pensie pentru limita de varsta.
Conform prevederilor legle actuale la trecerea de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta pensia va fi recalculata si vi se va acorda indicele de corectie din acel an.
Re: Pensie anicipata partial
Scris de: Carmen Sandulescu la data: 01/04/2022 1:56pm
la pensie :
Nu se poate renunta la pensie anticipata partiala pana la transformarea ei in pensie pentru limita de varsta.
Daca va angajati cu contract de munca pensia anticipata partiala se suspenda si la incetarea activitatii se repune in plata, la cerere, pensia anticipata partiala daca intre timp nu s-a transformat in pensie pentru limita de varsta.
Conform prevederilor legle actuale la trecerea de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta pensia va fi recalculata si vi se va acorda indicele de corectie din acel an.


Buna seara,
Am inteles, din discutiile anterioare de pe forum, ca indice de corectie ramane cel stabilit la data depunerii dosarului de pensie anticipata partiala.
In raspunsul de mai sus, spuneti ca "la trecerea de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta se va acorda indice de corectie din acel an." Este corecta aceasta afirmatie ?
Conform acestei afirmatii, cei care au iesit la pensie anticipat partial in 2019, cu un IC mai mic si au trecut la pensie pentru limta de varsta in 2021 sa le fie modificat IC valabil pentru 2021, ceea ce s-a afirmat, pe formum, ca nu este posibil.
Care dintre variante este cea corecta, in momentul trecerii la pensie pentru limita de varsta, ... se mentine IC de la data depunerii dosarului sau se aplica un nou IC valabil la data trecerii la pensie pentru limita de varsta ?
Informatiile sunt putin confuze ...
Multumesc !
Re: Pensie anicipata partial
Scris de: Aurel la data: 01/05/2022 1:53am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua

Conform art 170 aliniat 3 din legea 263 din 2010:

(3)Indicele de corecţie se aplică o singură dată, la înscrierea iniţială la pensie.

Eu cred ca, decizia de pensionare anticipata ramasa definitiva, chiar daca nu a fost pusa in plata, este considerata ca inscriere initiala la pensie, deci indicele de corectie va fi cel de pe decizia initiala si nu se aplica perioadelor lucrate dupa decizia de densionare anticipata.
La transformarea pensiei anticipate in pensie la limita de varsta se elimina penalizarea, si se adauga eventualele stagii asimilate (facultate, armata) si daca este cazul, stagiile de cotizare realizate dupa decizia de pensionare anticipata. La stagiile adaugate dupa decizia initiala de pensionare, nu se aplica nici un fel de indica de corectie.
Re: Pensie anicipata partial
Scris de: la pensie la data: 01/05/2022 3:24am
Pentru domnul Doru
Revenim la raspunsul dv anterior cu rectificarea datorita faptului ca am interpretat gresit prevederile Deciziei CCR 670/2021
In cazul dv la trecerea de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta nu vi se modifica indicele de corectie iar pentru punctajul realizat dupa iesirea la pensie anticipata partiala nu vi se acorda indice de corectie.

Pentru Doamna Sandulescu si domnul Aurel.
Art 170 alin (3) prevede ca "indicele de corectie se aplica o singura data la inscrierea initiala la pensie " cu urmatoarele doua exceptii :
- Conform deciziei CCR nr 702/ 2019 cei care au iesit la pensie de invaliditate inainte de 01 ianuarie 2011 si ies la pensie pentru limita de varsta dupa aceasta data se considera iesirea initiala la pensie si li se acorda indice de corectie din anul iesirii la pensie pentru limita de varsta.
- Conform deciziei CCR nr 670/2021 cei care au iesit la pensie anticipata partiala inainte de 01 ianuarie 2011 si ies la pensie pentru limita de varsta dupa aceasta data se considera iesirea initiala la pensie si li se acorda indice de corectie din anul iesirii la pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1