Subiect "indice de corectie" Deschis de Paulina Facaeru la data: 01/05/2022 1:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
indice de corectie
Scris de: Paulina Facaeru la data: 01/05/2022 1:46am
Gen:f
Data nasterii:17 10 1961
Stagiul de cotizare:37 ani si 7 luni
Alte date:pensionara anticipat
Intrebare:la elaborarea unei noi decizii cu recalcularea pensiei,se tine cont de ind de corectie de aceasta data sau ramine cel vechi?
Re: indice de corectie
Scris de: Aurel la data: 01/05/2022 1:55am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua

Conform art 170 aliniat 3 din legea 263 din 2010:

(3)Indicele de corecţie se aplică o singură dată, la înscrierea iniţială la pensie.

Eu cred ca, decizia de pensionare anticipata ramasa definitiva, chiar daca nu a fost pusa in plata, este considerata ca inscriere initiala la pensie, deci indicele de corectie va fi cel de pe decizia initiala si nu se aplica perioadelor lucrate dupa decizia de densionare anticipata.
La transformarea pensiei anticipate in pensie la limita de varsta se elimina penalizarea, si se adauga eventualele stagii asimilate (facultate, armata) si daca este cazul, stagiile de cotizare realizate dupa decizia de pensionare anticipata. La stagiile adaugate dupa decizia initiala de pensionare, nu se aplica nici un fel de indica de corectie.
Re: indice de corectie
Scris de: la pensie la data: 01/05/2022 3:31am
La iesirea dv la pensie pentru limita de varsta nu vi se schimba indicele de corectie, iar daca aveti punctaj realizat dupa iesirea la pensie anticipata partiala pentru acesta nu vi se acorda indice de corectie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1