Subiect "prime si alte venituri luate in calculul pensiei" Deschis de Madalin Enescu la data: 01/06/2022 3:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
prime si alte venituri luate in calculul pensiei
Scris de: Madalin Enescu la data: 01/06/2022 3:57am
Gen:M
Data nasterii:06.10.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Prin solicitare de recalculare, am primit in Decembrie 2021 Decizia de pensionare prin care nu mi se aproba recalculcarea si este specificat ca primele di primele de concediu, inscrise in adeverintele de venituri, nu au fost valorificate intrucat nu se incadreaza in in prevederile anexei 15 la Normele de aplicare a prevederilor Legii 263/2010 aprobate prin HG 257/2011.
Aceste venituri sunt aferente perioadei de pana in Aprilie 2021.
Credeti ca as putea avea sanse de castig daca introduc actiune de contestare in instanta pentru luare in calculul pensiei si acestor venituri?

Multumesc pentru suport,
Re: prime si alte venituri luate in calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 01/06/2022 6:45am
Cu mentiunea ca sumele in discutie sunt pana in aprilie 2001 raspunsul casei de pensii este corect.
In anexa 15 la normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 este mentionat ca primele ocazionale nu intra in baza de calcul a punctajului pensiei. Aceasta explicatie o gasiti si site-ul nostru la pagina "Baza de calcul a punctajului pensiei" accesibil de pe pagina principala.
Nu aveti sanse sa castigati deschizand actiune in justitie. Aceste adeverinte au fost eliberate de angajatori in asteptarea noii legi a pensiilor care intarzie si care se promite ca va face o recalculare a tuturor pensiilor si va lua in calcul aceste prime.
Deci va sfatuim sa recuperati adeverinta de la Casa de pensii si sa asteptati noua lege a pensiilor promisa de mult timp.
Re: prime si alte venituri luate in calculul pensiei
Scris de: petre buse la data: 01/07/2022 1:44am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Da sunt sanse foarte mari de a castiga in justitie> Si eu ma aflu in aceeasi situatie iar saptamana viitoare voi introduce actiunea pe fond la tribunal pentru anularea deciziei de pensionare si emiterea alteia in care sa se tina cont de veniturile brute pana in aprilie 2001. Pe adeverinta eliberata cu veniturile bruye trebuie sa fie mentionat ca pentru acele sume s-au platit CAS-ul. Aproximativ 200 de colegi iesiti la pensie au catigat procesele cu casa de pensii atat pe fond cat si in apel . De astfel exista si o hoarare a inaltei curti in acest sens.
Atasez o soluti de aceasta speta dupa portalul tribumalului valcea
Părţi
Nume Calitate parte
PRUNEÅž MIHAI Reclamant
CASA JUDEŢEANĂ DE PENSII VÂLCEA Pârât

Şedinţe
15.10.2019
Ora estimata: 8:30
Complet: C.M.A.S. 9
Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite în parte cererea. Obligă pârâta să recalculeze pensia reclamantului prin luarea în calculul punctajului mediu anual a veniturilor brute conform adeverinţei nr. 58880/29.06.2017 eliberată de S.C. Hidroelectrica S.A. Obligă pârâta să plătească reclamantului suma reprezentând diferenţa dintre pensia legal cuvenită şi pensia efectiv încasată, începând cu data de 01.08.2018, la zi. Obligă pârâta la plata către reclamant a sumei de 800 lei, reprezentând cheltuieli de judecată. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare, cererea pentru exercitarea căii de atac se depune la Tribunalul Vâlcea. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 15.10.2019, la sediul Tribunalului Vâlcea.
Document: Hotarâre 1237/2019 15.10.2019


Căi atac
Dată declarare Parte declarantă Cale de atac
22/11/2019 CASA JUDEŢEANĂ DE PENSII VÂLCEA, Apel

si mentinerea ei la curtea de apel
Părţi
Nume Calitate parte
PRUNEÅž MIHAI Intimat Reclamant
CASA JUDEŢEANĂ DE PENSII VÂLCEA Apelant Pârât

Şedinţe
21.09.2020
Ora estimata: 08:30
Complet: C1 - Apel
Tip solutie: Nefondat
Solutia pe scurt: Respinge apelul ca nefondat, cu 800 lei cheltuieli de judecată. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică azi, 21.09.2020, la Curtea de Apel Piteşti - Secţia I civilă.
Document: Hotarâre 2335/2020 21.09.2020

Casele de pensii incearca prin orice mijloace in a ne priva de aceste drepturi care ni se cuvin.
Si vorbesc in cunostinta de cauza, sotia fiind avocat. Eu zica ca trebuie sa nu renuntati
Bafta!
Re: prime si alte venituri luate in calculul pensiei
Scris de: GicaH la data: 01/07/2022 4:59am
petre buse :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Da sunt sanse foarte mari de a castiga in justitie> Si eu ma aflu in aceeasi situatie iar saptamana viitoare voi introduce actiunea pe fond la tribunal pentru anularea deciziei de pensionare si emiterea alteia in care sa se tina cont de veniturile brute pana in aprilie 2001. Pe adeverinta eliberata cu veniturile bruye trebuie sa fie mentionat ca pentru acele sume s-au platit CAS-ul. Aproximativ 200 de colegi iesiti la pensie au catigat procesele cu casa de pensii atat pe fond cat si in apel . De astfel exista si o hoarare a inaltei curti in acest sens.
Atasez o soluti de aceasta speta dupa portalul tribumalului valcea
Părţi
Nume Calitate parte
PRUNEÅž MIHAI Reclamant
CASA JUDEŢEANĂ DE PENSII VÂLCEA Pârât

Şedinţe
15.10.2019
Ora estimata: 8:30
Complet: C.M.A.S. 9
Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite în parte cererea. Obligă pârâta să recalculeze pensia reclamantului prin luarea în calculul punctajului mediu anual a veniturilor brute conform adeverinţei nr. 58880/29.06.2017 eliberată de S.C. Hidroelectrica S.A. Obligă pârâta să plătească reclamantului suma reprezentând diferenţa dintre pensia legal cuvenită şi pensia efectiv încasată, începând cu data de 01.08.2018, la zi. Obligă pârâta la plata către reclamant a sumei de 800 lei, reprezentând cheltuieli de judecată. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare, cererea pentru exercitarea căii de atac se depune la Tribunalul Vâlcea. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 15.10.2019, la sediul Tribunalului Vâlcea.
Document: Hotarâre 1237/2019 15.10.2019


Căi atac
Dată declarare Parte declarantă Cale de atac
22/11/2019 CASA JUDEŢEANĂ DE PENSII VÂLCEA, Apel

si mentinerea ei la curtea de apel
Părţi
Nume Calitate parte
PRUNEÅž MIHAI Intimat Reclamant
CASA JUDEŢEANĂ DE PENSII VÂLCEA Apelant Pârât

Şedinţe
21.09.2020
Ora estimata: 08:30
Complet: C1 - Apel
Tip solutie: Nefondat
Solutia pe scurt: Respinge apelul ca nefondat, cu 800 lei cheltuieli de judecată. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică azi, 21.09.2020, la Curtea de Apel Piteşti - Secţia I civilă.
Document: Hotarâre 2335/2020 21.09.2020

Casele de pensii incearca prin orice mijloace in a ne priva de aceste drepturi care ni se cuvin.
Si vorbesc in cunostinta de cauza, sotia fiind avocat. Eu zica ca trebuie sa nu renuntati
Bafta!

. Si eu am facut actiune dupa respingerea recalcularii, dar intre timp cei de la CJP TIMIȘ mi(au trimis doua adrese in care spun ca adeverinta cu valori CAS nevalorificate intra in aplicatia de recalculare vand se va face, mentiinez ca in prima erau jumatate din valori, in a doua, toate.
Am depus aceste adrese in intampinare.
Astept data primei înfățișari
Re: prime si alte venituri luate in calculul pensiei
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 01/07/2022 5:42am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Si eu am castigat doua procese pt adaugarea adeverintelor cu salarii brute pt perioada de dinainte de 2001 . Exista doua Decizii ale Inaltei Curti de Casatie si Justitie ( Decizia 19/2010 si Decizia 19/2011) care sunt obligatorii pt instante. Un proces dureaza cam un an de zile, fond si apel. Mult succes .
Re: prime si alte venituri luate in calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 01/07/2022 2:23pm
Pentru domnii Petre Buse, Gica H si Iftene Ovidiu.
Va rog sa fiti mai atenti cand afirmati ca sunteti in aceeasi situatie cu domnul Madalin Ionescu si ati obtinut castig de cauza in urma deschiderii unei actiuni in justitie, adica ati obtinut o Hotarare Judecatoreasca definitiva prin care se stabileste recalcularea pensiei prin introducerea in calcul a primelor ocazionale castigate inainte de 01 aprilie 2001.
Pentru al ajuta pe domnul Ionescu trebuie sa existe o decizie a Inaltei Curti de Casatie si Justitie privind interpretarea unitara in practica judiciara a prevederilor legale privind luarea in calcul a sumelor castigate prin prime ocazionale.
Exista o interpretare unitara in practica judiciara privin luarea in calcul, suplimentar fata de baza de calcul prezentata in anexa 15 la normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 stabilita prin urmatoarele decizii ale ICCJ :
- Decizia ICCJ 5/2010 pentru sumele castigate pe orele suplimentare castigate pe santierele de constructii, emisa in urma unor recursuri a unor persoane fizice.
- Decizia ICCJ 19/2011 pentru sumele castigate in acord, emisa in urma unor recursuri a unor persoane fizice..
- Decizia ICCJ 19/2012 in care se repeta prevederile deciziilor ICCJ 5/2010 si 19/2011, emise in urma unui recurs al procurorului general.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1