Subiect "Pensie limita de virsta" Deschis de Dorel Toderita la data: 01/06/2022 10:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita de virsta
Scris de: Dorel Toderita la data: 01/06/2022 10:15am
Gen:masculim
Data nasterii:01/11/1959
Stagiul de cotizare:27ani România
Alte date:19ani 6luni în Spania
Intrebare:Sint la pensie din 01 11 1959 cind am esit la pensie întreprinderea unde am lucrat din 1977 pina în 1987 ITA Vrancea în funcția de mecanic auto mia spus că nu avem grupa acum după ce arhivele au ajuns la particular spun ca avem grupa conf.legii și trebuie sa plătesc o taxa de 250 lei sa-mi elibereze adeverință cu grupa pe acea perioada.As vrea sa va întreb dacă mecanicii auto care au lucrat în perioada 1977-1987 au dreptul la grupa.multumesc.
Re: Pensie limita de virsta
Scris de: GicaH la data: 01/07/2022 5:01am
Dorel Toderita :
Gen:masculim
Data nasterii:01/11/1959
Stagiul de cotizare:27ani România
Alte date:19ani 6luni în Spania
Intrebare:Sint la pensie din 01 11 1959 cind am esit la pensie întreprinderea unde am lucrat din 1977 pina în 1987 ITA Vrancea în funcția de mecanic auto mia spus că nu avem grupa acum după ce arhivele au ajuns la particular spun ca avem grupa conf.legii și trebuie sa plătesc o taxa de 250 lei sa-mi elibereze adeverință cu grupa pe acea perioada.As vrea sa va întreb dacă mecanicii auto care au lucrat în perioada 1977-1987 au dreptul la grupa.multumesc.

Da, daca ati fost incadrat ca mecanic.. Eu am patit-o fiind incadrat lacatus, cu toate ca lucram ca mecanic.
Re: Pensie limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 01/07/2022 2:35pm
Incadrarea stagiului lucrat in grupa de munca nu se face dupa functia ocupata ci in functie de conditiile de munca la acel loc de munca si apoi de functie sau meserie.
Incadrarea locurilor de munca in grupele de munca s-a facut prin intocmirea, de catre angajator, a unei documentatii in urma unor determinari de noxe si de documente care atesta conditiile de munca in locurile de munca nominalizate in documentatie. Aceasta documentatie este aprobata de administratia societatii, avizata si semnata de autoritatile statului in domeniul conditiilor de munca si care s-a depus la Casa de pensii.
Deci in cazul dv trebuie in primul rand sa verificati la cei care detin arhiva daca locul dv de munca a fost incadrat in grupa de munca insa nu putem preciza daca acesta va da raspunsul fara sa achitati taxa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1