Subiect "Cum trebuie procedat" Deschis de Stoica Niculae la data: 01/13/2022 6:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cum trebuie procedat
Scris de: Stoica Niculae la data: 01/13/2022 6:58am
Gen:B
Data nasterii:01.12.1959
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:9 ani si 4 luni am lucrat in grupa a-2-a
Intrebare:Buna ziua,
In data de 04.12.2021 am depus cerere pentru pensie la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare.
Am primit decizia prin care mi se comunica respingerea cererii .Rog sa ma indrumati cum trebuie sa procedez in situatia in care doresc sa depun o alta Cererea de deschidere de drepturi pentru pensie anticipata partiala.
Trebuie sa solicit Casei Teritoriale de Pensii , anulare deciziei de pensionare prin care mi sa comunicat respingerea cererii si concomitent sa depun o alta cerere pentru pensie anticipata partiala.
Va multumesc,
Re: Cum trebuie procedat
Scris de: GicaH la data: 01/13/2022 10:09am
Stoica Niculae :
Gen:B
Data nasterii:01.12.1959
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:9 ani si 4 luni am lucrat in grupa a-2-a
Intrebare:Buna ziua,
In data de 04.12.2021 am depus cerere pentru pensie la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare.
Am primit decizia prin care mi se comunica respingerea cererii .Rog sa ma indrumati cum trebuie sa procedez in situatia in care doresc sa depun o alta Cererea de deschidere de drepturi pentru pensie anticipata partiala.
Trebuie sa solicit Casei Teritoriale de Pensii , anulare deciziei de pensionare prin care mi sa comunicat respingerea cererii si concomitent sa depun o alta cerere pentru pensie anticipata partiala.
Va multumesc,


Dupa data nasterii aveti dreptul la pensie limită de vârstă la 01.12.2024. Pentru cei 9 ani intregi de grupa a doua avet un stagiu suplimentar de 2 ani si 3 luni si o reducere a vârstei standard de pensionare la limita de varsta cu 3 ani, deci va puteți pensiona la limita de varsta dupa 1 dec 2021, faca aveti inscrisa grupa de munca in carnetul de muncacsau aveti adeverințe doveditoare.
Nu ati scris care au fost motivele respingeri, asa ca vedeti motivele respingerii cererii de pensionare.
Daca actele nu au fost conform legii, cereti la angajatori altele conforme, sau cereti imediat pensie anticipata partiala.
Re: Cum trebuie procedat
Scris de: Stoica Niculae la data: 01/14/2022 4:35am
Gen:M
Data nasterii:01.12.1959
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:9 ani si 4 luni am lucrat in grupa a-2-a inainte de 01.04.2001
Intrebare:Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsul prompt si vin cu urmatoarele precizari:motivul respingerii se refera la faptul ca in carnetul de munca incadrarea juridica din OG 50/1990 este gresita.
Acum cu permisiunea dvoastra pentru a solicita pensie anticipata partiala trebuie sa depun:
1.Cerere pentru anulare deciziei de pensionare prin care mi sa comunicat respingerea cererii pentru pensie la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare impreuna cu
2.Cererea de deschidere de drepturi pentru pensie anticipata partiala.
Va multumesc,
Re: Cum trebuie procedat
Scris de: GicaH la data: 01/14/2022 4:46am
Stoica Niculae :
Gen:M
Data nasterii:01.12.1959
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:9 ani si 4 luni am lucrat in grupa a-2-a inainte de 01.04.2001
Intrebare:Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsul prompt si vin cu urmatoarele precizari:motivul respingerii se refera la faptul ca in carnetul de munca incadrarea juridica din OG 50/1990 este gresita.
Acum cu permisiunea dvoastra pentru a solicita pensie anticipata partiala trebuie sa depun:
1.Cerere pentru anulare deciziei de pensionare prin care mi sa comunicat respingerea cererii pentru pensie la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare impreuna cu
2.Cererea de deschidere de drepturi pentru pensie anticipata partiala.
Va multumesc,


Introduceti direct cerere de pensie anticipata partiala, fara cererea de anulare a deciziei de respingere pensionarii la limita de vârstă.
Re: Cum trebuie procedat
Scris de: la pensie la data: 01/15/2022 9:16am
Raspunsul domnului Gica este corect, cu o mica eroare, acum fara importanta la data la care aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei pentru stagiul in grupa de munca. Dar nu renuntati la stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca si cereti celui care v-a eliberat adeverinta pentru acest stagiu sa va elibereze o adeverinta corecta pe care o puteti depune cu o noua cerere pentru pensie pentru limita de varsta chiar daca intre timp ati primit pensie anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1