Subiect "recalculare pensie" Deschis de Bratu Mioara la data: 07/14/2009 3:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: Bratu Mioara la data: 07/14/2009 3:52am
Gen:
Data nasterii:27 aprilie 1945
Stagiul de cotizare:36ani 10 luni
Alte date:
Intrebare:Eu am lucrat la o agentie loto ca vanzator gestionar.Salariul de incadrare era unul mic 1200- 1800 lei, care este trecut si in cartea de munca, dar eu am fost platita la vanzari, realizand un venit net mult mai mare decat cel din cartea de munca.Vreau sa va intreb daca eu realizam venitul net respectiv ,retinerile la cas nu erau in functie de acesta si daca este asa nu este normal sa mi se recalculeze pensia in concordanta cu contributiile personale la cas? Ce adeverinta imi trebuie de la angajator pentru a actiona in instanta casa de pensii , in vederea recalcularii pensiei?
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 07/15/2009 1:16am
Trebuie facuta distinctie de perioada la care va referiti.
Inainte de 1 aprilie 2001 s-a platit contributie pentru pensie atat de angajat cat si de angajator la salariul tarifar nu si la castigurile suplimentare pentru munca in acord sub diverse forme.
Dupa 1 aprilie 2001 s-a platit contributie pentru pensie (CAS) atat de angajat cat si de angajator la sumele totale castigate si acestea sunt luate in calculul punctajului pensiei.
Daca aveti dovada ca vi s-a retinut contributie pentru pensie la toata suma castigata, inainte de 1 aprilie 2001, cereti adeverinta la angajator cu sumele pentru care a fost platita contributia pentru pensie si cereti recalcularea pensiei. Daca vi se elibereaza adeverinta si nu este recunoscuta de Casa de Pensii deschideti actiune in justitie (la Tribunalul Judetean sau de Sector), actiune care este lipsita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1