Subiect "grupa a 2 a pt stagiu cotizare si reducere varsta" Deschis de Carmen la data: 02/09/2022 1:02pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa a 2 a pt stagiu cotizare si reducere varsta
Scris de: Carmen la data: 02/09/2022 1:02pm
Gen:F
Data nasterii:26.06.1964
Stagiul de cotizare:32ani si 7 luni
Alte date:inclus in stagiu de mai sus grupa a 2-a (2ani 3 luni la o firma si 3 ani 8 luni la alta firma)

Intrebare: Am inteles ca pt cei 5 ani de grupa a 2-a primesc un stagiu suplimentar de 5*3luni=15 luni, deci stagiu total=33 ani 10 luni care e mai mare decat 33a si 8 luni stagiul meu complet pt a cere pensie anticipata partiala la 23 februarie 2022. E corect?
2. pt cei 5 ani pot beneficia si de reducerea varstei de pensionare cu 5x4luni=20 luni (caz in care penalizarea va fi aplicata pana la 26 iunie 2025 si nu pana la 26 februarie2027 cand ar trebui sa ies la pensie pt limita de varsta) sau reducrerea varstei opereaza DOAR daca aveam stagiu complet de cotizare fara folosirea stagiului suplimentar pt grupa a 2-a? Multumesc.
Re: grupa a 2 a pt stagiu cotizare si reducere varsta
Scris de: la pensie la data: 02/10/2022 6:22am
Ati inteles corect, aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiilor in grupele de munca, in data de 26 februarie 2027 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 5 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 3 luni si realizati un stagiu de cotizare total de 33 ani si 10 luni mai mare cu 2 luni decat stagiul complet de cotizare de 33 ani si 8 luni
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiile de 5 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in data de 26 iunie 2025.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 8 luni adica in data de 26 februarie 2022. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare al dv de 33 ani si 8 luni la data depunerii dosarului.
Numarul de luni de anticipare se calculeaza de la data depunerii cererii de pensia anticipata partiala pana la data in care aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile lucrate in grupa de munca adica pana in data de 26 iunie 2025.
Re: grupa a 2 a pt stagiu cotizare si reducere varsta
Scris de: Carmen la data: 02/10/2022 1:01pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc frumos pentru raspuns.
Acum vreau sa calculez cuantumul pensiei cu programul dv. Nu vreau sa gresesc, de aceea mai am 2 intrebari:
1.
am lucrat dupa terminarea liceului intre 23.11.1982-21.03.1983 (perioada inscrisa in carnet munca -CM1)
intre lunile 10.1983-07.1988 facultate la zi
14.10.1988-prezent lucrat (evidenta inscrisa in alta carte de munca deschisa la inceperea stagiaturii, in alt oras- CM2.

Ce date trec in program pt inceput/sfarsit activitate: 23.11.1982, respectiv 26.02.2027?

a. Pentru 11.1982/03.1983 trec ca suma proportie din incadrarea din CM1 in functie de nr de zile lucrate sau trec 0(zero)?

b. Pentru perioada 03.1983-09.1983 trec zero/las necompletat?

c. Completez lunile aferente facultatii chiar daca nu se iau in considerare pt calculul pensiei anticipata partiala(stie programul sa le ignore SAU TREBUIE sa le las necompletate)?

2. in perioada consemnata in CM2 am 8 luni (in 1996) cand am fost detasata la o firma care cel mai probabil nu a virat contributiile retinute (firma s-a inchis demult, nu am adeverinta). Pentru aceste 8 luni completez cu 0(zero)??

Multumesc.
Re: grupa a 2 a pt stagiu cotizare si reducere varsta
Scris de: la pensie la data: 02/11/2022 1:57am
1a. In lunile lucrate partial, corect ar fi sa selectati codul "L" si sa introduceti o suma proportionala cu zilele lucrate.
1b. In perioada in care nu ati lucrat lasati necompletat
1c. Perioada facultatii nu se completeaza in cazul calcularii pensiei anticipate partiale.
Nota : Dupa calculul pensiei anticipate partiale calculati si aplicati dv diminuarea pensiei
Pentru calculul pensiei pentru limita de varsta care urmeaza pensiei anticipate partiale fie reveniti la programul initial si completati perioada facultatii si a unor eventuale perioade lucrate, fie deschideti un program nou prin revenire la pagina principala si faceti click pe "adaugati" dupa care cumulati punctajele din cele doua programe.
Atentie insa programul se sterge automat daca timp de 3 ani nu reveniti sa lucrati pe el.
2 Daca perioada in discutie este trecuta in carnetul de munca introduceti datele in program si apoi la pensionare cereti buletinul de calcul si verificati daca perioada respectiva a fost luata in calcul sau nu si faceti corectura. Influenta acestor 8 luni nu credem ca este prea mare.
Dupa ce terminati de introdus datele in program puteti reveni si cereti o verificare a datelor introduse.
Re: grupa a 2 a pt stagiu cotizare si reducere varsta
Scris de: Carmen la data: 03/22/2022 3:58pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua! Puteti, va rog, sa verificati datele introduse de mine? Multumesc.
Re: grupa a 2 a pt stagiu cotizare si reducere varsta
Scris de: la pensie la data: 03/23/2022 3:51am
Dupa datele introduse presupunem ca doriti sa cereti pensie anticipata partiala in acest an.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1. In perioada anterioara datei de 01 ianuarie 2001 ati introdus diverse sporuri in %. Acestea se iau in calcul daca sunt dovedite prin adeverinte sau sunt inscrise in carnetul de munca.
2. Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre iunie 1991 - martie 1992 3 %
3. Dupa aprilie 2001 salariile pentru care s-a platit CAS si care intra in calculul pensiei au fost limitate la anumite sume indicate de noi la pagina "Limitarea salariului luat in calculul pensiei" accesabila din pagina principala. Dumneavoastra ati introdus in anii 2001 si 2002 salarii mai mari decat aceste limite insa nu influenteaza calculul pensiei pentruca programul face automat limitarea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1