Subiect "Calcul pensie de invaliditate" Deschis de Elena la data: 07/16/2008 11:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie de invaliditate
Scris de: Elena la data: 07/16/2008 11:42am
Gen:f
Data nasterii:13.10.1954
Stagiul de cotizare:29 ani si 10 luni
Alte date:Angajata la 01.09.1978 si am lucrat 4 ani in grupa II de munca
Intrebare:
1.La calculul pensiei de invaliditate grad II se iau in considerare sporurile permanente rezultate conform adeverintei care mi s-a eliberat de societatea unde am lucrat?
2.Pentru cei 4 ani de munca in grupa II lucrati in perioada 1978-1982 , mai beneficiez de vreun spor ?
Va multumesc anticipat!
Re: Calcul pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 07/16/2008 2:21pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in septembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
La calculul pensiei de invaliditate de orice grad se iau in calcul veniturile realizate pe perioada efectiv lucrata (salarii + sporuri) facandu-se o medie a punctelor anuale pe perioada anterioara pensiei de invaliditate.
Grupa II de munca a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite. Lucru in conditii deosebite nu aduce niciun spor ci reduce varsta standard de pensionare dar numai pentru perioade de minim 6 ani de lucru in conditii deosebite.
Nu trebuie sa regretati ca nu vi se reduce varsta de pensionare pentru limita de varsta deoarece acestea se calculeaza asemanator si nu difera mult intre ele . Inainte de a depune cererea pentru pensia la limita de varsta este preferabil sa stiti daca aceasta va fi mai mare decat cea de invaliditate pentru a putea opta pentru cea mai avantajoasa iar daca nu puteti afla sa introduceti in cerere specificatia ca optati pentru cea mai avantajoasa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1