Subiect "Pensie limita de varsta" Deschis de POP IOAN la data: 05/08/2022 10:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita de varsta
Scris de: POP IOAN la data: 05/08/2022 10:23am
Gen:M
Data nasterii: 28 MAR 1957
Stagiul de cotizare: 30ANI 9 LUNI 18 ZILE
Alte date: 12 ANI 5 LUNI 9 ZILE OFITER M.Ap.N. si M.A.I
Intrebare: Am fost initial pensionat pentru functia de ofiter ( 12 ani 5 luni + 9 zile ) la Casa Sectoriala MAI. Pentru viata civila am depus dosarul si primit decizia pentru 30 ani 9 luni 18 zile in viata civila. Intrebarea este daca la calculul pensiei civile la limita de varsta se considera studiile militare la vechimea din viata civila. In decizia CaseI Sect MAI este stipulat militar in termen si elev militar. Studiile sunt cursuri de ZI. Ar fi considerata o dublare a vechimii ? Fara Acele studii superioare nu as fi putut ocupa fuctia respectiva in viata civila ... Multumesc anticipat !
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/09/2022 1:52am
Conform legii pensiilor 263/2010 din sistemul public de pensii si a datei de nastere ati avut dreptul la pensie pentru limita de varsta din data de 28 martie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Vechimea realizata in alte sisteme de pensii neintegrate sistemului public de pensii este luata numai in calculul vechimii necesare iesirii la pensie pentru limita de varsta in acest sistem de pensii nu si in calculul punctajului pensiei.
Deci in cazul dv pentru iesirea la pensie pentru limita de varsta in sistemul public de pensii fiind necesar numai un stagiu de cotizare de 15 ani iar dv avand lucrat in acest sistem un stagiu de cotizare mai mare, nu a fost avuta in vedere vechimea din sistemul militar de pensii nici cea de ofiter si nici cea asimilata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1