Subiect "Pensie limita de varsta." Deschis de Vasile Daniel Badea la data: 05/14/2022 10:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita de varsta.
Scris de: Vasile Daniel Badea la data: 05/14/2022 10:00am
Gen:M
Data nasterii:04 Iulie 1970
Stagiul de cotizare:31,6 luni
Alte date:22,6 luni -conditii speciale
5,6 luni -grupa 2
1an -Mapn tot conditii speciale
2,6 -luni conditii normale
Intrebare:Am calculat aici pe site dv. si pot sa ies la pensie dupa tabel,dar am o nelamurire din lege unde scrie ca trebuie stagiu complet de cotizatie (adica 35) , logic se aduna cei 13 ani prevazuti de lege pt. reducere.Multumesc.
Re: Pensie limita de varsta.
Scris de: la pensie la data: 05/16/2022 2:19am
Datele sunt neclare deoarece folositi un sistem gresit de scriere al stagiului de cotizare iar grupa de munca conditii speciale este denumita asa numai dupa 01 aprilie 2001, deci puteti avea stagiul de cotizare in conditii speciale de maxim 21 ani si 1 luna iar restul de 1 an si 5 luni presupunem ca afost lucrat in grupa I de munca.
Credem ca aceste mici erori nu vor influenta calculele noastre.
In aceste conditii am facut urmatoarele calcule :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 04 iulie 2035 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 1 an intreg lucrat in grupa I, stagiul de 5 ani intregi lucrat in gr II de munca si stagiul de 21 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 12 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 42 ani si 9 luni.
Nu am luat in calcul vechimea lucrata in sectorul militar pentruca dv realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani fara aceasta vechime.
Conditia realizarii stagiului complet de cotizare pentru acordarea reducerii varstei de pensionare pentru stagiile lucrate in grupele de munca este mentionata in art 55 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 iar stagiul complet de cotizare este de 35 ani conform art 53 alin (3) si al anexei 5 din aceiasi lege a pensiilor 263/2010.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 22 ani intregi lucrat in conditii speciale si 6 ani intregi lucrat in conditii deosebite (completat cu 6 luni neutilizate la conditii speciale) beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 13 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 52 ani adica in data de 04 iulie 2022.
Re: Pensie limita de varsta.
Scris de: Vasile Daniel Badea la data: 05/16/2022 2:39am
la pensie :
Datele sunt neclare deoarece folositi un sistem gresit de scriere al stagiului de cotizare iar grupa de munca conditii speciale este denumita asa numai dupa 01 aprilie 2001, deci puteti avea stagiul de cotizare in conditii speciale de maxim 21 ani si 1 luna iar restul de 1 an si 5 luni presupunem ca afost lucrat in grupa I de munca.
Credem ca aceste mici erori nu vor influenta calculele noastre.
In aceste conditii am facut urmatoarele calcule :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 04 iulie 2035 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 1 an intreg lucrat in grupa I, stagiul de 5 ani intregi lucrat in gr II de munca si stagiul de 21 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 12 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 42 ani si 9 luni.
Nu am luat in calcul vechimea lucrata in sectorul militar pentruca dv realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani fara aceasta vechime.
Conditia realizarii stagiului complet de cotizare pentru acordarea reducerii varstei de pensionare pentru stagiile lucrate in grupele de munca este mentionata in art 55 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 iar stagiul complet de cotizare este de 35 ani conform art 53 alin (3) si al anexei 5 din aceiasi lege a pensiilor 263/2010.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 22 ani intregi lucrat in conditii speciale si 6 ani intregi lucrat in conditii deosebite (completat cu 6 luni neutilizate la conditii speciale) beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 13 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 52 ani adica in data de 04 iulie 2022.

Da aveti dreptate 1,2 luni sunt gr 1 restul sunt conditii speciale.dar nu mai conteaza ,ideea era nelamurirea din lege unde se specifica ca reducerea se acorda doar in conditiile stagiului complet de cotizare ,eu nefiind in domeniu legea mai trebuie si interpretata. Multumesc mult .O sa fac o simulare luna asta înainte sa depun actele în original.
Re: Pensie limita de varsta.
Scris de: Vasile Daniel Badea la data: 06/04/2022 1:08pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mi-am calculat estimatv cuantumul pensiei cu programul dv .si coincide cu cel calculat de mine dupa fluturasi si cartea de munca ,dar ceva îmi este neclar referitor la stagiul complet de cotizare conf. Conditiilor speciale .in progrsmul dv raportarea se face la 35 de ani si conf. normelor de aplicare art.70 ,raportarea se face la 25 de ani indiferent de perioada lucrata inclusiv: luni
Re: Pensie limita de varsta.
Scris de: la pensie la data: 06/05/2022 9:23am
Aveti dreptate pentru perioadele lucrate in locurile de munca incadrate in art 30 alin (1) literele d, e si h punctajele medii anuale se calculeaza cu stagiul complet de cotizare de 25 ani.
Din pacate aceasta prevedere a aparut ulterior si noi nu am putut sa facem modificarea programului conform acestei prevederi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1