Subiect "cumulat pensie cu salariul" Deschis de COTETIU MARCELA la data: 06/21/2022 6:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumulat pensie cu salariul
Scris de: COTETIU MARCELA la data: 06/21/2022 6:29am
Gen:feminin
Data nasterii:29.05.1962
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:din care 10 ani grupa I de munca
Intrebare:Buna ziua, va rog frumos sa mi spuneti daca pot sa cumulez pensia cu salariul pina la indeplinirea varstei standard de pensionare,mentionez ca am o vechime in munca de 39 ani din care 10 ani in grupa I de munca.Multumesc !
Re: cumulat pensie cu salariul
Scris de: COTETIU MARCELA la data: 06/21/2022 6:31am
COTETIU MARCELA :
Gen:feminin
Data nasterii:29.05.1962
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:din care 10 ani grupa I de munca
Intrebare:Buna ziua, va rog frumos sa mi spuneti daca pot sa cumulez pensia cu salariul pina la indeplinirea varstei standard de pensionare,mentionez ca am o vechime in munca de 39 ani din care 10 ani in grupa I de munca.Multumesc!Mentionez ca muncesc la stat.
Re: cumulat pensie cu salariul
Scris de: la pensie la data: 06/21/2022 7:39am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 29 august 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Legea pensiilor prevede ca pensioanarii cu pensie pentru limita de varsta au dreptul sa cumuleze pensia inainte si dupa varsta standard de pensionare atat cei care lucreaza la stat cat si la privat.
In anumite sectoare din cei care lucreaza la stat, cum ar fi in invatamant, prin statut, sunt fixate restrictii celor care doresc sa lucreze in acelasi sector dupa pensionarea cu pensie pentru limita de varsta. Pentru a afla daca in sectorul in care lucrati sunt stabilite aceste restrictii adresati-va angajatorului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1