Subiect "iesire pensie" Deschis de elena costache la data: 06/21/2022 6:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire pensie
Scris de: elena costache la data: 06/21/2022 6:58am
Gen:feminin
Data nasterii:06.04.1965
Stagiul de cotizare:38 de ani
Alte date:10 ani gr.a 2 a
Intrebare:doresc sa depun dosar de pensionare anticipat partial cat mai repede,intrucat am probleme de sanatate,va rog sa ma ajuta-ti cu un raspuns.
Re: iesire pensie
Scris de: la pensie la data: 06/21/2022 7:55am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 06 februarie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in grupa II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 6 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in data de 06 octombrie 2024.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 10 luni adica in data de 06 februarie 2023. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Re: iesire pensie
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 06/22/2022 7:00am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 06 februarie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in grupa II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 6 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in data de 06 octombrie 2024.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 10 luni adica in data de 06 februarie 2023. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.

Pt. doamna Elena Costache , daca spuneti ca aveti probleme de sanatate incercati sa va pensionati medical pana la data 06 octombrie 2024 deoarece e mult mai avantajos pt dumneavoastra decat pensia anticipata partial , am intervenit in ideea ca aveti succes la comisie, daca nu se poate ramane valabil raspunsul domnilor de la LaPensie.com. Multa bafta sa aveti .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1