Subiect "reducere varsta de pensionare" Deschis de Roventa Florin la data: 07/08/2022 3:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere varsta de pensionare
Scris de: Roventa Florin la data: 07/08/2022 3:32am
Gen:B
Data nasterii:19.04.1963
Stagiul de cotizare:38 ani si 9 luni + 9 luni stagiul militar
Alte date:Am lucrat in grupa I de munca 3 ani si 10 luni si in grupa II de munca 3 ani si 5 luni. Beneficiez de reducere de 2 ani pentru zona cu poluare.Studiile universitare la seral.
Intrebare:De ce reducere a varstei de pensionare pot beneficia ? Multumesc !
Re: reducere varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 07/08/2022 7:32am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 19 aprilie 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in gr I de munca si 4 ani intregi lucrati in grupa II (completat cu 7 luni neutilizate la grupa I) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar si realizati un stagiu total de cotizare de 42 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in conditii speciale si 4 ani lucrati in grupa conditii deosebite (completat cu 7 luni neutilizate la grupa conditii speciale) beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si 10 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 2 luni adica in data de 19 iunie 2025.
Daca beneficiati de reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, mai mare de 2 ani nu mai beneficiati de pensie anticipata partiala, nediminuata, pentrca ati avut domiciliul in o zona cu poluare remanenta deoarece cele doua reduceri nu se cumuleaza.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 19 aprilie 2023. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 60 ani daca va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 9 luni si realizati stagiul total de cotizare de 43 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar.
Re: reducere varsta de pensionare
Scris de: Roventa Florin la data: 06/12/2023 8:09am
Gen:M
Data nasterii:19.04.1963
Stagiul de cotizare:39 ani si 8 luni
Alte date:Am lucrat in grupa I de munca 3 ani si 10 luni si in grupa II de munca 3 ani si 5 luni. Beneficiez de reducere de 2 ani pentru zona cu poluare-Turnu Magurele.
Intrebare:Am inteles ca exista posibilitatea ca adeverinta mea pentru grupa II-a de munca sa nu fie luata in considerare pentru ca este din 1993 si firma a dat faliment,iar cei care detin arhiva spun ca nu au datele necesare pentru a emite alta adeverinta.In cazul acesta raman decat cu 3 ani si 10 luni lucrati in grupa I de munca, reducerea fiind mai mica de 2 ani ,cat mi se cuvin pentru domiciliul din Turnu Magurele.Daca depun acum dosarul mai beneficiez de cei 2 ani de domiciliu , adica limita de varsta sa fie de 63 ani,sau nu pentru ca am depus dosarul cu mai mult de 2 ani inainte.Puteti verifica datele inscrise de mine si sa va dati o parere si un sfat daca este bine sau nu sa depun acum dosarul pentru pensie anticipata partiala. Multi spun ca ar fi bine pentru indicele de 1,41. Multumesc !
Re: reducere varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/12/2023 9:53am
1 Trebuie precizat ca adeverita pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa II de munca va fi luata in considerare daca este intocmita conform prevederilor legale din data eliberarii.
2 Avantajul indicelui de corectie de 1,41, acordat in acest an, este relativ deoarece daca se adopta o noua lege a pensiilor incepand cu 01 ianuarie 2024 se recalculeaza toate pensiile in plata, eliminandu-se indicele de corectie tuturor celor care au beneficiat de acesta.
3 Daca cereti in acest an pensie anticipata partiala diminuarea acesteea se calculeaza avand in vedere reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca iar daca reducerea este mai mica de 2 ani nu se ia in calcul reducerea de 2 ani pentru faptul ca ati avut domiciliul in o zona cu poluare remanenta. Nu stim cum se va proceda in acest caz daca incepand cu 01 ianuarie 2024 intra in vigoare o noua lege a pensiilor.
Opinia noastra este ca la hotararea daca cereti pensie anticipata partiala in acest an sa nu luati in calcul faptul ca in acest an se acorda un indice de corectie mare ci alte criterii personale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1