Subiect "Pensie de urmaș și salariu minim" Deschis de Ovidiu-Marian la data: 07/08/2022 4:05pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de urmaș și salariu minim
Scris de: Ovidiu-Marian la data: 07/08/2022 4:05pm
Gen:F
Data nasterii:31.05.1968
Stagiul de cotizare:5 ani
Alte date:
Intrebare:Bună seara. Dacă mama mea beneficiază următoarele 6 luni de pensie de urmaș, se poate angaja pe salariul minim pe economie și sa beneficieze in continuare de pensia de urmas pana se termina cele 6 luni?
Re: Pensie de urmaș și salariu minim
Scris de: la pensie la data: 07/09/2022 7:27am
Mama dv are dreptul sa cumuleze pensia de urmas cu salariul obtinut prin contract de munca, dupa sotul decedat, daca castigul salarial este mai mic decat 35 % din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat.
Deoarece in anul 2022 salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat este de 6095 rezulta ca mama dv are dreptul la un castig salarial lunar de 2133 lei.
In prezent salariul minim pe economie pentru o norma intreaga de 8 ore zilnic este de 2550 le depaseste limita impusa mama dv poate lucra pe un contract dar nu cu norma intreaga de 8 ore zilnic ci cu o norma redusa, de 6 ore zilnic
Re: Pensie de urmaș și salariu minim
Scris de: OVIDIU la data: 07/12/2022 3:28am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Bonurile de masa întra în suma de 2133 lei?
Re: Pensie de urmaș și salariu minim
Scris de: la pensie la data: 07/12/2022 8:08am
Conform codului fiscal tichetele de masa sunt considerate venituri asimilate salariilor si deci consideram ca valoarea acestora intra in aceasta limitare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1