Subiect "Despre iesirea la pensie" Deschis de Valentina Popescu la data: 07/12/2022 2:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Despre iesirea la pensie
Scris de: Valentina Popescu la data: 07/12/2022 2:55am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pe site-ul Casei Nationale de Pensii apare referitor la persoanele care beneficiaza de grupele de munca:Aceste reduceri se pot aplica numai in situatia in care a fost realizat stagiul complet de cotizare.
Re: Despre iesirea la pensie
Scris de: la pensie la data: 07/12/2022 4:16am
Prevederea la care va referiti este conforma cu prevederile art 55 alin (1) din legea pensiilor 263/2010.
Re: Despre iesirea la pensie
Scris de: Valentina Popescu la data: 07/12/2022 4:55am
la pensie :
Prevederea la care va referiti este conforma cu prevederile art 55 alin (1) din legea pensiilor 263/2010.

Adica o persoana care are grupa I-a pe o perioada de 15 ani si nu are varsta de 35 de ani nu poate iesi la pensie la 56 de ani???
Re: Despre iesirea la pensie
Scris de: Valentina Popescu la data: 07/12/2022 4:58am
Valentina Popescu :
la pensie :
Prevederea la care va referiti este conforma cu prevederile art 55 alin (1) din legea pensiilor 263/2010.

Adica o persoana care are grupa I-a pe o perioada de 15 ani si nu are varsta de 35 de ani nu poate iesi la pensie la 56 de ani???


Daca nu are stagiu complet de cotizare???
Re: Despre iesirea la pensie
Scris de: la pensie la data: 07/12/2022 7:09am
Intocmai.
Prevederea la care m-am referit anterior este :
"Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstelor standard de pensionare..."
Insa trebuie precizat ca la calculul stagiului complet de cotizare, in acest caz, se adauga stagiul de cotizare suplimentar, acodat pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca si eventuale stagii de cotizare asimilate.
In cazul dat de dv stagiul de cotizare suplimentar, acodat pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa este de 7 ani si 6 luni.
Re: Despre iesirea la pensie
Scris de: Valentina Popescu la data: 07/13/2022 1:16am
la pensie :
Intocmai.
Prevederea la care m-am referit anterior este :
"Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstelor standard de pensionare..."
Insa trebuie precizat ca la calculul stagiului complet de cotizare, in acest caz, se adauga stagiul de cotizare suplimentar, acodat pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca si eventuale stagii de cotizare asimilate.
In cazul dat de dv stagiul de cotizare suplimentar, acodat pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa este de 7 ani si 6 luni.


Va multumesc tare mult ptr.intelegere si amabilitate!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1