Subiect "introducere sporuri in programul de calcul" Deschis de luciana la data: 07/25/2022 7:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
introducere sporuri in programul de calcul
Scris de: luciana la data: 07/25/2022 7:04am
Gen:F
Data nasterii:08.02.1965
Stagiul de cotizare:peste 32 de ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi raspundeti daca am introdus corect in programul de calcul datele refritoere la sporuri, tinand cont de cele ce urmeaza.In cartea de munca intre anii 1992 si 1999 sunt iscrise sporurile in cea mai mare parte a acestui interval, atat in procente cat si sumele calculate corespunzator acestor procente. In progrmul de calcul am trecut in procente valorile aferente sporului de vechime, iar ca sporuri fixe am trecut valoril altor categorii de sporuri de care am beneficiat(toxicitae, circulatie sau fidelitate).Este corect cum am procedat? Va multumesc anticipat pentru raspuns si in acelasi timp pentru acest minunat program pe ca il puneti la dispozitia noastra in mod gratuit. Felicitari si multa sanatate!
Re: introducere sporuri in programul de calcul
Scris de: la pensie la data: 08/01/2022 5:50am
Am verificat datele introduse in program si avem urmatoarele observatii :
1 In pagina de intrare in program ati introdus indice de corectie gresit deoarece acesta se cunoaste numai pana in anul 2022 de 1,41 iar dv nu aveti dreptul sa iesiti la pensie in acest an.
Dv aveti urmatoarele drepturi la pensie :
- Pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul lucrat in grupa de munca in data de 08 noiembrie 2027 la varsta de 62 ani si 9 luni.
- Pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul lucrat in grupa de munca in data de 08 noiembrie 2026 la varsta de 61 ani si 9 luni.
- Pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 57 ani si 9 luni adica dupa data de 08 noiembrie 2022 daca va completati stagiul de cotizare cu 1 an si realizati stagiul complet de cotizare de 34 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
2 In privinta sporurilor ati procedat corect. Acestea se introduc o singura data fie in procente fie in suma fixa.
3 Sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre noiembrie 1991 - martie 1992 3 %
4 Sporul de vechime dupa 01 aprilie 1992 se introduce asa cum este dovedit prin carnetul de munca sau prin adeverinta,
5 Ati introdus date pe perioada viitoare si in acest caz rezultatul iesit din calcul se va modifica usor in fiecare luna.
stagiu Re: introducere sporuri in programul de calcul
Scris de: luciana la data: 08/02/2022 4:51am
Gen:F
Data nasterii:1965
Stagiul de cotizare:31 ani si 9 luni? sau 32 ani si 9 luni?
Alte date:
Intrebare: Va rog mult sa-mi spuneti daca am inteles corect ca la data de 08.11.2022 mai am nevoie sa realizez doar de 1 an de stagiu de cotizare? Din calculele mele au rezultat doi ani, fiindca am insumat datele din cartea de munca unde am 12 ani si 5 luni plus datele din stagiile realizate dupa aprilie 2001,toate inregistrate pe site-ul CNPP, de unde rezulta ca pana la 1 iulie 2022 am realizat 19 ani si 3 luni, deci in nov 2022 ar fi 32 de ani de stagiu realizat. Este foarte important raspunsul dvs. pentru mine, deoarece doresc sa ies la pensie anticipat la data la care realizez stagiul complet de 34 de ani, daca legea aplicabila la acea data va permite. In ce priveste coeficientul de la inceput, aveti dreptate, insa eu nici nu il iau in calcul, deoarece am dorit sa-mi calculez Puntajul Total si Punctajul de Pensie, mai ales ca este posibil ca la data la care eu voi depune cererea de pensionare, sa se aplice legea din 2019 la care nu se mai aplica acest coficient. Inca o data mii de multumiri pentru raspuns.
Re: introducere sporuri in programul de calcul
Scris de: la pensie la data: 08/03/2022 2:13am
Din datele introduse de dv in programul de calcul pensie rezulta ca la data de 01 august 2022 aveti realizat un stagiu de cotizare lucrat de 32 ani si stagiu de cotizare asimilat de 5 ani.
Deci pentru a beneficia de pensie anticipata partiala dupa noiembrie 2022 trebuie sa va completati stagiul de cotizare cu 2 ani asa cum ati calculat si dv insa calculat incepand cu 01 august 2022.
Re: introducere sporuri in programul de calcul
Scris de: luciana la data: 08/03/2022 2:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc frumos pentru raspuns. Faceti un lucru minunat raspunzand miilor de persoane care, altfel, de la casele de pensii, nu ar primi lamuririle si informatiile pe care le dati dvs. FELICITARI SI TOATA STIMA!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1