Subiect "Cumparare vechime 6 luni" Deschis de Silvia Borosac la data: 07/27/2022 3:59pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumparare vechime 6 luni
Scris de: Silvia Borosac la data: 07/27/2022 3:59pm
Gen: F
Data nasterii: 1 Februarie 1962
Stagiul de cotizare: 14 ani si 6 luni
Alte date:

Intrebare:

Buna ziua!

Cum as putea cumpara 6 luni de vechime care imi lipsesc pentru stagiul minim de cotizare? Mentionez ca am domiciliul in strainatate, deci, daca ati putea sa-mi dati mai multe detalii in legatura cu posibilitatea cumpararii, unde se poate plati si care este forma de plata.
Conform calculatorului, data pensionarii la care as avea dreptul la limita de varsta ar fi aprilie 2024. Puteti, va rog, sa-mi confirmati aceasta data?

Multumesc mult si va doresc o zi buna!
Re: Cumparare vechime 6 luni
Scris de: Nicolae la data: 07/28/2022 6:41am
Silvia Borosac :
Gen: F
Data nasterii: 1 Februarie 1962
Stagiul de cotizare: 14 ani si 6 luni
Alte date:

Intrebare:

Buna ziua!

Cum as putea cumpara 6 luni de vechime care imi lipsesc pentru stagiul minim de cotizare? Mentionez ca am domiciliul in strainatate, deci, daca ati putea sa-mi dati mai multe detalii in legatura cu posibilitatea cumpararii, unde se poate plati si care este forma de plata.
Conform calculatorului, data pensionarii la care as avea dreptul la limita de varsta ar fi aprilie 2024. Puteti, va rog, sa-mi confirmati aceasta data?

Multumesc mult si va doresc o zi buna!


Iesire la pensie lim. varsta e in aprilie 2024. In ce priveste cumparare vechime, in cazul in care ati lucrat legal in Statul de resedinta si acest Stat este in UE sau are Acord de securitate sociala cu Romania, aceasta perioada ar putea fi cumulata cu stagiul din Romania ...
Re: Cumparare vechime 6 luni
Scris de: Silvia Borosac la data: 07/28/2022 7:43am
Gen: F
Data nasterii: 1 Februarie 1962
Stagiul de cotizare: 14 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua!

Multumesc mult pentru raspunsul dvs. atat de rapid.
Nu, nu am lucrat intr-un stat al UE.
In acest caz, cum as putea cumpara vechimea pentru cele 6 luni care-mi lipsesc pentru stagiul minim de cotizare? Carei institutii sa ma adresez si care este modalitatea de plata?

Multumesc mult si va doresc o zi buna!
Re: Cumparare vechime 6 luni
Scris de: Carp Mircea la data: 07/28/2022 11:43am
Gasiti raspunsul aici:
https://www.avocatnet.ro/articol_56057/Cump%C4%83rarea-vechimii-in-munc%C4%83-in-2022-16-intreb%C4%83ri-%C8%99i-r%C4%83spunsuri-importante-de-care-s%C4%83-%C8%9Bii-cont.html
Re: Cumparare vechime 6 luni
Scris de: la pensie la data: 08/01/2022 7:53am
Va confirmam si noi data iesirii dv la pensie pentru limita de varsta, 01 aprilie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni.
Pentru cumparare stagiu de cotizaretrebuie sa va adresati unei Case teritoriale de pensii.
Cumpararea poate fi facuta de dv personal la Casa teritoriala de pensii de care a apartinut ultimul domiciliu pe care l-ati avut inainte de a pleca in strainatate.
Cumpararea mai poate fi facuta de o persoana din Romania pe care o mandatati dv prin procura eliberata de ambasada sau consulatul Romaniei in tara unde aveti domiciliu. In acest caz trebuie sa se adreseze Casei teritoriala de pensii de care apartine domiciliul persoanei mandatate.
Este recomandabil sa nu amanati cumpararea de stagiu pana la iesirea dv la pensie deoarece conditiile de cumparare pot fi modificate substantial pana atunci.
Anul acesta pentru o luna de stagiu de cotizare cumparat trebuie sa platiti 638 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1