Subiect "Pensie" Deschis de Megheles ilie la data: 07/28/2022 6:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: Megheles ilie la data: 07/28/2022 6:02am
Gen:m
Data nasterii:Data nasterii:17.03.1961
Stagiul de cotizare:5 ani si noua luni grupa 1,6 ani grupa 2,total ani de muncă 34 ani si 9 luni
Intrebare:in momentul de față sunt in pensie de invaliditate gradul 2 as dori sa stiu ce pot face sa ies la pensie pt limita de varsta am fost la casa de pensie teritorială dar nu am primit un raspuns concret
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: Pensie
Scris de: Carp Mircea la data: 07/29/2022 8:48am
Daca sunteti pensionar din sistemul public, atunci trebuia sa va treaca la limita de varsta incepand cu data de 17/09/2021.
Cereti lamuri in acest sens de la casa locala.Pentru a clarifica definitiv situatia rog sa precizati:Din ce se compune stagiul de 34 ani si 9 luni si la ce moment este valabil/calculat.
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 08/01/2022 8:14am
Raspunsul domnului Carp este corect, pentru care ii multumim.
Pentru a va clarifica situatia dv trebuie sa stim daca aveti dreptul la redducerea cu 4 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare a dv, de 65 ani.
Pentru aceasta trebuie ca :
- Sa faceti dovada acestor stagii lucrate in grupele de munca
- Sa fie recunoscute de casa de pensii aceste dovezi.
- Sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani cumuland perioada lucrata, perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate si stagiul de cotizare suplimentar de 4 ani de care beneficiati pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1