Subiect "Pensie limita vârsta ,câștig in acord global" Deschis de Sasaran Ioan la data: 08/03/2022 10:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita vârsta ,câștig in acord global
Scris de: Sasaran Ioan la data: 08/03/2022 10:22am
Gen:masculin
Data nasterii:18.03.1959
Stagiul de cotizare:43
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,vin cu rugămintea de a mi verifica datele introduse și dacă puteți sa ma informați in legătura cu câștigul in acord global între anii 1980-1984, mi s ar lua in considerare adeverinta obținută pentru munca in acord global la calculul pensiei ? Multumesc.
Re: Pensie limita vârsta ,câștig in acord global
Scris de: la pensie la data: 08/04/2022 3:33am
1. Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre mai 1983 - august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 - aprilie 1988 6 %
Intre mai 1988 - martie 1992 9 %
2. In perioada februarie 2002 - februarie 2003 ati selectat gresit codul P2 care se selecteaza, asa cum precizam noi pe pagina anuala "numai pe perioada stagiului potential, numai pe perioada viitoare, acordat pentru pensie de invaliditate gradul 2"
Corect in cazul dv este sa selectati codul "L" si sa introduceti in coloana salarii tarifare suma castigata pe acea perioada.
Ati introdus date si in anul 2023 si ati selectat indice de corectie insa acesta nu este stabilit oficial pentru cei care se pensioneaza in cursul anului 2023.
In privinta veniturilor castigate in acord in perioada inainte de 01 aprilie 2001 va precizam ca aceastea se iau in calcul numai daca deschideti o actiune in justitie si cereti sa va emita o Hotarare Judecatoreasca conform prevederilor deciziei ICCJ 19/2011 pe care o depuneti la dosarul de pensionare.
In aceasta privinta va precizam ca in viitorul apropit se intentioneaza sa se inlocuiasca actuala lege a pensiilor cu o noua lege a pensiilor care printre alte prevederi are urmatoarele :
- Se elimina indicele de corectie.
- Se prevede luarea in calcul a sumelor castigate in acord inainte de 01 aprilie 2001 fara hotarare judecatoreasca, daca se prezinta adeverinte cu aceste sume. Cei care nu prezinta adeverinta pot opta pentru varianta majorarii cu 10 % a punctajelor anuale realizate inainte de aprilie 2001. Insa cei care anterior au beneficiat de prevederile deciziei ICCJ nu mai pot opta pentru aceasta majorare daca aceasta este avantajoasa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1