Subiect "CALCUL GRUPA DE MUNCA" Deschis de ARSENE CRISTIAN la data: 08/09/2022 4:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CALCUL GRUPA DE MUNCA
Scris de: ARSENE CRISTIAN la data: 08/09/2022 4:34am
Gen:B
Data nasterii:07.06.1962
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.
Am 14 ani, 11 luni si 58 de zile de grupa a-II-a, in trei perioade de timp diferite.
Intrebarea mea este daca la calculul total al perioadei lucrate in grupa II se insumeaza anii, lunile si zilele corespunzatoare fiecarei perioade.
( Ex. P1=12ani/3luni/18zile + P2=1an/7luni/17zile...etc )
Stiu ca la calculul functie de grupa pentru reducerea varstei standard de pensionare la limita de varsta se iau in considerare doar anii intregi, deci teoretic as putea sa am 15 ani de grupa II luati in calcul.
Va multumesc.
Re: CALCUL GRUPA DE MUNCA
Scris de: la pensie la data: 08/09/2022 9:01am
Stagiul de cotizare lucrat in grupele de munca in mai multe perioade se calculeaza prin cumularea perioadelor, separat in ani, luni si zile luand in calcul o luna compusa din 30 zile si un an compus din 12 luni.
Deci daca suma perioadelor lucrate de dv in grupa II de munca ste de 14 ani 11 luni si 58 zile in calcul se iau 15 ani intregi si 28 zile si daca aceste perioade au fost lucrate 100 % in grupa II de munca aveti urmatoarele drepturi la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 07 iunie 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Pentru perioada de 15 ani intregi lucrati in grupa II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare suplimentar de 3 ani si 9 luni care se cumuleaza cu stagiu de cotizare lucrat si rezulta un stagiu de cotizare total de 39 ani si 9 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 15 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1