Subiect "Calcul stagiu de cotizare pentru" Deschis de Mircea la data: 08/09/2022 5:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul stagiu de cotizare pentru
Scris de: Mircea la data: 08/09/2022 5:34am
Gen: Masculin
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,

Am rugamintea sa-mi spuneti cum se ia in considerare stagiul de cotizare in cazul unui contract individual de munca cu timp partial (doua ore/zi).

Am gasit in avocatnet https://www.avocatnet.ro/articol_56395/Durata-normal%C4%83-a-timpului-de-munc%C4%83-%C8%99i-stagiul-de-cotizare-Ce-trebuie-s%C4%83-%C8%99tii-pentru-pensionare-dac%C4%83-ai-lucrat-cu-norm%C4%83-intreag%C4%83-%C8%99i-sau-par%C8%9Bial%C4%83.html cum ca, in acest caz, stagiul de cotizare se calculeaza tinand cont de cate ore/zi a lucrat salariatul astfel incat, daca a lucrat, de exemplu, 20 ore/saptamana, va cumula un an de stagiu de cotizare in doi ani de munca.

In alta parte, https://www.avocatnet.ro/articol_39060/Calcularea-stagiului-de-cotizare-pentru-pensie-Conteaza-daca-salariatul-a-avut-CIM-cu-norma-intreaga-sau-cu-fractiune-de-norma.html , am gasit ca, in aceeasi situatie, de contract de munca cu timp partial, se considera ca fiind cu norma intreaga in calcularea stagiului de cotizare.

La fel am gasit si aici : https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:lR1PORVubF0J:https://www.cnpp.ro/-/am-contract-de-munca-cu-timp-partial-cum-se-calculeaza-stagiul-de-cotizare-&cd=1&hl=ro&ct=clnk&gl=ro .

Codul Muncii este cam ambiguu din acest punct de vedere respectiv, nu face o precizare clara cu referire la stagiul de cotizare. Nici Legea Pensiilor ...

Care este adevarul, va rog frumos !

Multumesc.
Re: Calcul stagiu de cotizare pentru
Scris de: Mircea la data: 08/09/2022 9:05am
Gen:Masculin
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Revin ... Am vazut ca inaintea mea, pe data de 08.08.a.c., cuiva, Flory, i-ati dat un raspuns cum ca se considera stagiu de cotizare cu norma intreaga, atunci cand se lucreaza partial ...
Va citez : "Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 08 mai 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni.
In privinta stagiului de cotizare si a perioadei lucrate in grupa de munca calculul nostru este diferit de al dv si anume, dupa calculul nostru aveti un stagiu de cotizare lucrat total de 29 ani 11 luni si 25 zile (dupa 01 ianuarie 2011 se ia in calcul stagiu de cotizare 100 % perioada lucrata cu fractiune de norma) din care lucrat in grupa II o perioada de 17 ani "

Asa este ?

Multumesc.
Re: Calcul stagiu de cotizare pentru
Scris de: la pensie la data: 08/09/2022 10:08am
Trebuie precizat ca acesta discutie se refera numai la cazul in care se lucreaza numai cu contract cu timp partial de munca, nu si in cazul in care se lucreaza cu contract cu timp partial de munca la al doilea loc de munca pe langa locul de munca de baza lucrat cu norma intreaga.
Modul de calcul al stagiului de cotizare este reglementat prin Normele de aplicare ale legilor pensiilor. Insa si acolo modul de calcul este prezentat mai clar in Normele de aplicare ale legii lensiilor 19/2000 in vigoare in perioada 01 aprilie 2001 - 31 decembrie 2010 aprobate prin Ordinul 340/2001, al ministrului muncii si mai putin clar in Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 in vigoare in perioada dupa 01 ianuarie 2001 aprobate prin Hotararea de guvern 257/2011 .
Conform acestor norme de aplicare a legilor pensiilor :
- In perioada anterioara datei de 01 ianuarie 2011 in cazul in care se lucreaza numai cu contract cu timp partial stagiul de cotizare luat in calcul la vechimea in munca este proportional cu raportul intre norma zilnica lucrata si norma intreaga. In cazul in care se lucraza concomitent cu mai multe contracte de munca cu timp partial vechimea se cumuleaza fara a depasi perioada calendaristica
- In perioada dupa data de 01 ianuarie 2011 in cazul in care se lucreaza numai cu contract cu timp partial stagiul de cotizare luat in calcul la vechimea in munca se calculeaza identic cu cel lucrat cu norma intreaga.
Puteti verifica acest mod de calcul creind un cont personal pe site-ul Casei Nationale de Pensii Publice daca aveti astfel de perioade lucrate numai cu timp partial de munca.
Re: Calcul stagiu de cotizare pentru
Scris de: Mircea la data: 08/09/2022 4:29pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1