Subiect "pensionare anticipata" Deschis de Gheorghe Eugenia la data: 08/15/2022 10:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: Gheorghe Eugenia la data: 08/15/2022 10:01am
Gen:F
Data nasterii:13.04.1965
Stagiul de cotizare:31 ani din care 8 ani grupa II cu 65%
Alte date: 5 ani studii licenta
Intrebare:Buna ziua,
As dori sa stiu daca pot sa ma pensionez anticipat luand in considerare pe langa cei 31 ani contributie si cei 5 ani de facultate rezultand astfel 36 ani vechime in munca. Am inteles ca daca ai peste 35 ani vechime te poti pensiona cu 5 ani inainte de a implini varsta de pensionare (in cazul meu 62 ani si 10 luni). Multumesc mult!
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/17/2022 2:28am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 13 februarie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar si nici de reducerea varstei de pensionare deoarece conform prevederilor Ordinului 50/1990 stagiul de cotizare lucrat in grupa II este recunoscut numai daca este lucrat in conditii de grupa de munca de minim 70 %. Va sfatuim sa cereti informatii la angajatorul la care ati lucrat in grupa de munca pentru a vedea daca procentul lucrat in grupa de munca este gresit.
- Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata dupa varsta de 57 ani si 10 luni adica dupa data de 13 februarie 2023 daca va completati stagiul de cotizare cu 3 ani si 1 luna si realizati stagiul complet de cotizare care in cazul dv este de 34 ani si 1 luna. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Completarea stagiului de cotizare pentru a beneficia de pensie anticipata partiala nu poate fi facuta prin contract de asigurare sociala incheiat cu Casa de pensii
Re: pensionare anticipata
Scris de: GHEORGHE EUGENIA la data: 08/28/2022 7:37am
Gen:F
Data nasterii:13.04.1965
Stagiul de cotizare:31
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Multumesc mult pentru raspuns. As dori sa stiu, pentru a beneficia de cei 2 ani reducere conform Legii 163/2020 (locuiesc intr-un oras poluat) trebuie sa am stagiul de cotizare complet, de 35 ani? Mi se reduce din stagiul de cotizare ( adica ma pot pensiona cand am 33 ani de cotizare ) sau din varsta de pensionare (adica ma pot pensiona la 60 de ani si 10 luni)?
Zi buna!
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/29/2022 8:42am
Actuala lege a pensiilor 263/2010 prevede acordarea pensiei anticipata partiala, nediminuata, pentru cei care au avut domiciliu minim 30 ani in o zona cu poluare remanenta cu o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani (in cazul dv la varsta de 60 ani si 10 luni) daca au realizat stagiul complet de cotizare (in cazul dv la varsta de 34 ani si 1 luna) fara a lua in calcul stagiu de cotizare asimilat pentru studii universitare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1