Subiect "concediul pentru ingrijirea copilului pina la 2 ani (dupa 1990)" Deschis de Rodica Dragomirescu la data: 08/16/2022 8:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
concediul pentru ingrijirea copilului pina la 2 ani (dupa 1990)
Scris de: Rodica Dragomirescu la data: 08/16/2022 8:48am
Gen:F
Data nasterii:03/03/1961
Stagiul de cotizare: 9 ani (dintre care un an concediu platit pt ingrijirea copilului)
Alte date:facultate: 5 ani
Intrebare:Daca concediul platit pentru ingrijirea copilului pina la 1 an si concediul neplatit pt ingrijirea copilului pina la 2 ani se include in stagiul de cotizare. Cum se introduce acesta din urma (concediul neplatit pt ingrijirea copilului pina la 2 ani) in calculatorul pentru calcularea pensiei minime de virsta. In prezent locuiesc in Australia. Multumesc.
Re: concediul pentru ingrijirea copilului pina la 2 ani (dupa 1990)
Scris de: la pensie la data: 08/17/2022 3:01am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 03 martie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Concediu pentru crestere copil este asimilat cu stagiu de cotizare numai daca acesta a fost platit, pentruca in acest caz angajatorul, pe acea perioada, a platit contributie de asigurare sociala, pentru pensie.
Pe perioada de crestere copil, neplatita, nu a fost platita contributie de asigurare sociala, pentru pensie si aceasta nu se ia nici in calculul stagiului de cotizare si nici in calculul punctajului pensiei. Pe aceasta perioada nu se introduc date in programul de calcul al pensiei.
Pentru pensia pentru limita de varsta de mai sus trebuie sa aveti realizat stagiu minim de cotizare de 15 ani.
Stagiu de cotizare poate fi completat, in vederea realizarii stagiului minim de cotizare, prin contract de asigurare sociala incheiat cu Casa de pensii.
Atat incheierea contractului de asigurare sociala in vederea completarii stagiului de cotizare cat si depunerea dosarului de pensie pot fi facute de o persoana cu domiciliul in Romania imputernicita de dv prin o procura eliberata de ambasada sau consulatul Romaniei din Australia
Contributia lunara platita pe contractul de asigurare social in anul 2022 este de 638 lei si contractul se incheie numai pe perioada necesara realizarii stagiului minim de cotizare...
Re: concediul pentru ingrijirea copilului pina la 2 ani (dupa 1990)
Scris de: Rodica la data: 08/17/2022 10:16pm
Gen:F
Data nasterii:03/03/1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru raspuns, am gisit pe site-ul CNPP La Comunicare cu publicul urmatoarea info: "Incepind cu 18 ianuarie 1990, concediul platit pentru ingrijirea copilului in virsta de pina la 1 an SI perioada concediului pentru ingrijirea copilului in virsta de pina la 2 ani, este perioada asimilata stagiului de cotizare. De acea am vrut sa confirm.
In cazul meu, am frecventat la zi cursurile universitatii (5 ani 1980-1985), al lucrat (8 ani 1985-1993), am avut concediu platit pt copil (1 an 1993-1994) si apoi concediu neplatit pt ingrijire copil de inca 1 an, 1995-1996(deci ar mai fi inca 1 an, perioada asimilata stagiului de cotizare pt ingrijarea copil de pina la 2 ani, daca info de pe CNPP este corecta). Ma intrebam daca indeplinesc cei 15 ani necesari pt pensia de virsta. Multumesc
Re: concediul pentru ingrijirea copilului pina la 2 ani (dupa 1990)
Scris de: la pensie la data: 08/18/2022 1:54am
Textul exact de pe site-ul CNPP este urmatorul :
Începând cu 18 ianuarie 1990 concediul plătit pentru îngrijirea copiilor în vârstă de până la un an, perioada concediului pentru îngrijirea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, este perioada asimilată stagiului de cotizare.
Din acest text noi intelegem ca toate cele trei tipuri de concedii asimilate cu stagiu de cotizare sunt concedii platite.
Re: concediul pentru ingrijirea copilului pina la 2 ani (dupa 1990)
Scris de: Rodica Dragomirescu la data: 08/28/2022 2:42am
Gen:F
Data nasterii:03/03/1961
Stagiul de cotizare: 9
Alte date:
Intrebare: Eu ma gindeam ca punind virgula dupa "concediul platit pina la un an",
perioada (nu zice concediu platit ca la prima categorie)concediului pt copil de pina la 2 ani, ar fi si ea asimilata in stagiul de cotizare.

Foarte greu sa verific de aici de departe. Am intrebat si la casa de pensii dar nu cred ca voi primii vreun raspuns. Dumneavoastra ati fost singurii care mi-ati raspuns si va multumesec.

Începând cu 18 ianuarie 1990 concediul plătit pentru îngrijirea copiilor în vârstă de până la un an, perioada concediului pentru îngrijirea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, este perioada asimilată stagiului de cotizare.
Re: concediul pentru ingrijirea copilului pina la 2 ani (dupa 1990)
Scris de: la pensie la data: 08/29/2022 9:33am
Aveti dreptate sa judecati astfel continutul raspunsului la care va referiti insa noi consideram ca acest raspuns este gresit deoarece aici se mentioneaza "incepand cu data de 18 ianuarie 1990". In aceasta data a intrat in vigoare Decretul-lege 31 din 18/I/1990 care la articolul 3 prevede : "Perioada concediului pentru sarcina şi lehuzie şi a concediului pentru îngrijirea copilului în vîrsta de pînă la un an constituie vechime în munca şi se include în calculul vechimii neîntrerupte în munca şi în aceeaşi unitate."
Deci este vorba numai de concediu platit pana la varsta de 1 an nu si pentru 2 ani.
Pe de alta parte unul din principiile aplicate in cadrul actualei legi a pensiilor este principiul contributivitatii, adica se iau in calcul perioadele in care au fost platite contributii pentru asigurare sociala, exceptie facand perioadele asimilate stagiului de cotizare enumerate in art 49 din legea 263/2010. Dar in aceste rexceptii nu este concediu neplatit pentru ingrijirea copilului pana la 2 ani.
Re: Pensie limita de virsta
Scris de: Rodica Dragomirescu la data: 08/29/2022 7:26pm
Gen:F
Data nasterii:03/03/1961
Stagiul de cotizare:14
Alte date:
Intrebare:
Multumesc, m-am convins. Am numai 14 ani (9 ani lucrati cu contributie si 5 ani facultate.
1. Daca ar fi sa contribui un an ca sa implinesc cei 15 ani, cum il introduc in calcul, la anul 2022 si trec salariul minim pe economie de 2550 Ron?
2. Am vazut niste termene si pentru aceasta contributie suplimentara. Daca eu vin in Ro in martie 2023 cind implinesc virsta de pensionare, mai pot contribui ceva sau e prea tirziu?
Multumesc
Re: concediul pentru ingrijirea copilului pina la 2 ani (dupa 1990)
Scris de: la pensie la data: 08/30/2022 9:52am
Completarea stagiului de cotizare poate fi facuta astfel :
- Contract de asigurare sociala incheiat cu Casa Nationala de Pensii Publice prin care se poate cumpara stagiu de cotizare pe o perioada anterioara conform legii 186/2016. Dv nu puteti incheia un astfel de contract pentruca acesta il pot incheia numai cei cu domiciliul sau resedinta in Romania
- Contract de asigurare sociala incheiat cu Casa Nationala de Pensii Publice prin care se poate cumpara stagiu de cotizare pe o perioada viitoare confort art 6 alin (2) din legea pensiilor 263/2010. Suma minima asigurata prin un astfel de contract este salariul minim pe economie din data incheierii contractului. Dezavantajul acestui contract este ca vechimea cumparata se poate valorifica numai dupa expirarea perioadei asigurate.
Acest contract poate fi incheiat si de o alta peroana cu domiciliul in Romania mandatata de catre dv prin procura eliberata de catre ambasada sau consulatul Romaniei in acea tara. Amanarea incheierii unui astfel de contract are numai consecinta amanarii depunerii dosarului de pensionare.
- Cumpararea de vechime in tara de resedinta daca acea tara are incheiat acord bilateral cu Romania in domeniul asigurarilor sociale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1