Subiect "cumulare pensie cu salar" Deschis de COTETIU MARCELA la data: 08/20/2022 8:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumulare pensie cu salar
Scris de: COTETIU MARCELA la data: 08/20/2022 8:07am
Gen:feminin
Data nasterii:29.05.1962
Stagiul de cotizare:39
Alte date:
Intrebare:vechime 39 ani din care 10 ani grupa I ,pana la implinirea varstei de pensionare adica august 2024,pot sa iau pensie si salariul la stat ?Multumesc !
Re: cumulare pensie cu salar
Scris de: la pensie la data: 08/20/2022 1:19pm
Ati mai pus aceasta intrebare la care v-am raspuns. Acum va repetam raspunsul pe care l-am dat la intrebarea anterioara.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 29 august 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Legea pensiilor prevede ca pensioanarii cu pensie pentru limita de varsta au dreptul sa cumuleze pensia cu salariu inainte si dupa varsta standard de pensionare atat cei care lucreaza la stat cat si la privat.
In anumite sectoare din cei care lucreaza la stat, cum ar fi in invatamant, prin statut, sunt fixate restrictii celor care doresc sa lucreze in acelasi sector dupa pensionarea cu pensie pentru limita de varsta. Pentru a afla daca in sectorul in care lucrati sunt stabilite aceste restrictii adresati-va angajatorului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1