Subiect "Verificare pensie ." Deschis de Codreanu Ion la data: 08/21/2022 12:12pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Verificare pensie .
Scris de: Codreanu Ion la data: 08/21/2022 12:12pm
Gen:Masculin
Data nasterii:21.07.1969
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:
Intrebare:Buna seara! Ma puteti ajuta cu un calcul facut de mine pe acesta pagina ? Stagiu de cotizare il am dar nu am varsta !Mi-se pare c-am mare pensia ce am calculat! Mentionez ca am luat salariile de pe adeverinta si nu dupa carte de munca pana in aprilie 2001! Multumesc frumos !
Re: Verificare pensie .
Scris de: la pensie la data: 08/22/2022 5:45am
Este dificil sa ne pronuntam in privinta corectitudinii datelor introduse deoarece nu avem informatii privind componenta sumelor introduse in program.
Conform bazei de calcul a punctajului pensiei prezentata de noi in pagina cu acest nume, accesibila de pe pagina principala, inainte de 01 aprilie 2001, se introduc in calcul numai salariile tarifare si sporurile cu caracter permanent.
Este prevazut ca actuala lege a pensiilor sa fie inlocuita cu o noua lege conform prevederilor careia sa fie luate in calcul inainte de aprilie 2001 toate sumele primite.
Din analiza facuta am observat ca nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre martie 1991 - martie 1992 3 %.
Re: Verificare pensie .
Scris de: Codreanu Ion la data: 08/23/2022 3:51am
Gen:Masculin
Data nasterii:21.07.1969
Stagiul de cotizare:33 + 5.8 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua !Dar sporurile cu caracter permanent se aplica dupa anul 2001 pana in anul 2012 ? Multumesc !
Re: Verificare pensie .
Scris de: la pensie la data: 08/23/2022 7:40am
Dupa 01 aprilie 2001 s-a platit contributie de asigurari sociale pentru sumele castigate, in intregime, cu exceptiile indicate de noi in pagina "Limitarea salariului luat in calculul pensiei" iar sumele pentru care s-a platit aceasta contributie se iau in calculul punctajului pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1