Subiect "Zona poluata" Deschis de Gabriela la data: 08/21/2022 2:12pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Zona poluata
Scris de: Gabriela la data: 08/21/2022 2:12pm
Gen:F
Data nasterii: Dec 1965
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Reducerea cu 2 ani a varstei de pensionare daca am locuit peste 30 de ani in zona poluata se aplica si in cazul pensiei anticipate?
Mentionez ca am lucrat 20 de ani in Romania, si 16 ani in Canada, zona engleza.
In Romania nu am avut grupa de munca.
Functionara de la casa de pensii m-a informat ca ma pot pensiona anticipat in octombrie 2023, dar din pacate am uitat sa intreb despre zonele poluate; poate ma puteti ajuta D-voastra.
Multumesc
Re: Zona poluata
Scris de: la pensie la data: 08/22/2022 6:19am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in luna octombrie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 57 ani si 10 luni adica dupa luna octombrie 2023 daca aveti realizat stagiul complet de cotizare de 34 ani si 5 luni. In privinta realizarii stagiului complet de cotizare prin cumularea stagiilor de cotizare din Romania si Canada v-am precizat sa va interesati la institutia care se ocupa cu pensiile din Canada daca s-au modificat prevederile privind cumularea celor doua stagii de cotizare.
Daca ati avut domiciliul minim 30 ani in o zona cu poluare remanenta aveti dreptul la pensie anticipata partiala, nediminuata, dupa varsta de 60 ani si 10 luni adica dupa luna octombrie 2026 daca aveti realizat stagiul complet de cotizare de 34 ani si 5 luni. In privinta realizarii stagiului complet de cotizare prin cumularea stagiilor de cotizare din cele doua tari sunt aceleasi conditii ca la pensie anticipata partiala, diminuata.
Puteti beneficia de pensie anticipata partiala, nediminuata, daca ati avut domiciliul in o zona cu poluare remanenta daca anterior nu ati cerut si beneficiat de pensie anticipata partiala, diminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1