Subiect "Contributie la pensie dupa stagiul complet de cotizare" Deschis de CLAUDIA BORLEA la data: 08/22/2022 10:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Contributie la pensie dupa stagiul complet de cotizare
Scris de: CLAUDIA BORLEA la data: 08/22/2022 10:04am
Gen: Feminin
Data nasterii:11.02.1966
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:
Intrebare:Va scriu pentru cazul mamei mele, are stagiul complet de cotizare indeplinit, dar inca nu are varsta de pensionare. In momentul de fata nu lucreaza, prin urmare nu mai plateste contributie la pensie.
Ar ajuta-o sa primeasca o pensie mai mare daca ar continua sa isi plateasca contributia la pensie, pana cand va avea varsta de pensionare?
Re: Contributie la pensie dupa stagiul complet de cotizare
Scris de: la pensie la data: 08/22/2022 10:46am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 11 ianuarie 2029 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 11 luni.
Are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 11 luni adica in data de 11 ianuarie 2024.
In ambele cazuri punctajul pensiei se calculeaza impartind suma punctajelor anuale pe perioada cotizata la stagiul complet de cotizare care in cazul mamei dv este de 34 ani si 6 luni (34,5 ani).
Deci daca mama dv mai lucreaza si cotizeaza, suma punctajelor anuale creste si impartindu-se tot la stagiul complet de cotizare de 34,5 ani rezulta un punctaj mediu al pensiei mai mare si o pensie cu valoare mai mare. Cresterea punctajului mediu al pensie este mai mare cu cat perioada lucrata dupa realizarea stagiului complet de cotizare este mai mare si salariul realizat este mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1