Subiect "pensie anticipata cu ani mixte in tara si strainate" Deschis de Julianna la data: 08/22/2022 1:04pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata cu ani mixte in tara si strainate
Scris de: Julianna la data: 08/22/2022 1:04pm
Gen:F
Data nasterii:18/02/1967
Stagiul de cotizare:27 de ani si 7 luni in RO
Alte date:Am lucrat in grupa II de munca, mi se cuvin 2 ani si 10 luni, calculat pe carte de munca. Am lucrat si ca agent de asigurari 6 ani, part time .
Am 11 ani lucrati in UK cu acte legale. momentan inca in UK
Intrebare
La cati ani as putea iesi in pensie, daca in total am 40 de ani lucrati, acumulat cu cei din tara si UK?
Va multumesc.
Re: pensie anticipata cu ani mixte in tara si strainate
Scris de: la pensie la data: 08/23/2022 3:03am
Cei care au lucrat in UK au aceleasi drepturi cu cei care au lucrat in o alta tara din Uniunea Europeana, care primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente, calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al vechimii daca este necesara pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 18 februarie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani. Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani pe care il aveti fara sa faceti dovada stagiului de cotizare lucrat in UK.
Stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca este prezentat neclar. Am luat in calcul ca ati lucrat 2 ani si 10 luni in grupa II de munca.
Pentru stagiul de 2 ani intregi lucrat in gr II de munca nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca deoarece acesta se acorda numai pentru stagii de minim 5 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 2 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 4 luni adica in data de 18 iunie 2029.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 58 ani adica in data de 18 februarie 2025. Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani pe care il aveti daca faceti dovada stagiului de cotizare lucrat in UK.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 58 ani adica dupa data de 18 februarie 2025 daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 43 ani luand in calcul si stagiul de cotizare lucrat in UK si nu cereti pensie anticipata partiala, diminuata, anterior.
Re: pensie anticipata cu ani mixte in tara si strainate
Scris de: julianna rusu la data: 08/24/2022 9:28am
la pensie :
Cei care au lucrat in UK au aceleasi drepturi cu cei care au lucrat in o alta tara din Uniunea Europeana, care primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente, calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al vechimii daca este necesara pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 18 februarie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani. Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani pe care il aveti fara sa faceti dovada stagiului de cotizare lucrat in UK.
Stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca este prezentat neclar. Am luat in calcul ca ati lucrat 2 ani si 10 luni in grupa II de munca.
Pentru stagiul de 2 ani intregi lucrat in gr II de munca nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca deoarece acesta se acorda numai pentru stagii de minim 5 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 2 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 4 luni adica in data de 18 iunie 2029.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 58 ani adica in data de 18 februarie 2025. Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani pe care il aveti daca faceti dovada stagiului de cotizare lucrat in UK.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 58 ani adica dupa data de 18 februarie 2025 daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 43 ani luand in calcul si stagiul de cotizare lucrat in UK si nu cereti pensie anticipata partiala, diminuata, anterior.
Re: pensie anticipata cu ani mixte in tara si strainate
Scris de: julianna rusu la data: 08/24/2022 9:38am
julianna rusu :
la pensie :
Cei care au lucrat in UK au aceleasi drepturi cu cei care au lucrat in o alta tara din Uniunea Europeana, care primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente, calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al vechimii daca este necesara pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 18 februarie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani. Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani pe care il aveti fara sa faceti dovada stagiului de cotizare lucrat in UK.
Stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca este prezentat neclar. Am luat in calcul ca ati lucrat 2 ani si 10 luni in grupa II de munca.
Pentru stagiul de 2 ani intregi lucrat in gr II de munca nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca deoarece acesta se acorda numai pentru stagii de minim 5 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 2 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 4 luni adica in data de 18 iunie 2029.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 58 ani adica in data de 18 februarie 2025. Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani pe care il aveti daca faceti dovada stagiului de cotizare lucrat in UK.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 58 ani adica dupa data de 18 februarie 2025 daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 43 ani luand in calcul si stagiul de cotizare lucrat in UK si nu cereti pensie anticipata partiala, diminuata, anterior.


Va multumesc pentru raspuns.
Cred ca m-am exprimat gresit referitor la grupa a II-A.
Am lucrat 10 ani ,10 luni 20 de zile in grupa a II-a,
din care 7 ani, 07 luni, 21 de zile in procentaj de 100%,ca brutar, iar 03 ani, 07 luni, 29 de zile , ca sef sectie, cu procentaj de 25%, conf. ORD. nr. 50/1990, anexa II, punctul 192,adresa MMPS. Deci in total pe carte de munca e trecut ca mi se cuvin acumulat 2 ani, 10 luni ,29 de zile.
Imi cer scuze pentru formularea neexacta.
Va multumesc.
Re: pensie anticipata cu ani mixte in tara si strainate
Scris de: la pensie la data: 08/25/2022 2:44am
In urma clarificarilor aduse in Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 18 februarie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani. Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani pe care il aveti fara sa faceti dovada stagiului de cotizare lucrat in UK.
Casa de pensii va recunoaste numai stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca in procent de 100 %. Perioada lucrata cu 25 % in grupa II de munca nu se recunoate ca fiind incadrata in grupa de munca conform punctului 7 din ordinul 50/1990.
Pentru stagiul de 7 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Perioada lucrata part time se ia in calcul numai daca in acea perioada nu ati lucrat si cu norma intreaga. Daca nu ati lucrat si cu norma intreaga acea perioada se calculeaza ca stagiu de cotizare proportional cu raportul intre norma lucrata si norma intreaga, daca perioada lucrata a fost inainte de 01 ianuarie 2011 sau se socoteste similar cu cei au lucrat norma intreaga daca perioada lucrata a fost dupa 01 ianuarie 2011.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 7 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 8 luni adica in data de 18 octombrie 2027.
Conditiile de iesire la pensie anticipata sau anticipata partiala raman aceleasi cu cele prezentate de noi in raspunsul anterior.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1