Subiect "perioadele de activitate dupa 01. 01. 2011" Deschis de Gabriela la data: 08/26/2022 1:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
perioadele de activitate dupa 01. 01. 2011
Scris de: Gabriela la data: 08/26/2022 1:56am
Gen:F
Data nasterii: Dec. 1965
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Am incetat contractul de munca in 04.04.2007, conform art 55 litera C din CM, iar de atunci nu am mai lucrat in tara; am solicitat ultimului meu angajator o dovada a incetarii calitatii de asigurat in vederea obtinerii pensiei anticipate partiale;
Intrebarea mea este:
Mai trebuie sa solicit la ANAF adeverinta care sa ateste perioadele lucrate dupa 01.01.2011, perioade care in cazul meu nu exista?
Daca da, care este modalitatea de obtinere a acestei adeverinte?
Multumesc mult!
Re: perioadele de activitate dupa 01. 01. 2011
Scris de: la pensie la data: 08/26/2022 10:39am
Nu trebuie sa depuneti adeverinta cu eventualele perioade lucrate dupa 01 ianuarie 2011. Este suficienta adeverinta de incetare a activitatii de la ultimul angajator din Romania.
Adeverinta cu stagiile lucrate dupa 01 ianuarie 2011 a fost ceruta numai celor care au avut stagii de cotizare dupa aceasta data la care s-a renuntat la inregistrarea activitatii in carnetele de munca. Dupa o perioada s-a renuntat la aceasta adeverinta deoarece aceste perioade se gaseau in evidenta Casei nationale de pensii, constituita prin situatiile lunare "REVISAL" transmise de catre angajatori.
Puteti sa va informati in amanunt in privinta actelor necesare dosrului de pensie de pe site-ul Casei nationale de pensii la pagina : CNPP/Activitatii CNPP/Pensii/Pensie anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1